30 травня о 18:00 на Майдані Небесної Сотні у Вінниці відбулася акція на підтримку Сергія Стерненка «Покажіть нам справедливість», на яку прийшли близько двох десятків вінничан. Впродовж акції мітингарі виголошували гасла на підтримку одеського активіста, ділилися власними історіями несправедливості з боку правоохоронної чи судової системи, виголошували гасла, привертали увагу перехожих та пройшлися Соборною, відвідали міськраду та «McDonald’s».
31 травня Одеський апеляційний суд має винести вирок стосовно «справи 300 гривень», за якою Стерненка Приморський суд Одеси засудив до семи років і трьох місяців ув’язнення. Згідно зі словами сторони обвинувачення, одеський активіст Сергій Стерненко разом з Русланом Демчуком викрали ексдепутата проросійської партії «Родіна» Сергія Щербича, утримували та катували його з метою… заволодіти коштами останнього в розмірі 300 гривень. Сторона захисту Стерненка звинувачення заперечує, а сам активіст називає справу сфабрикованою.
Активісти по всій країні 30 травня вийшли на площі своїх міст з вимогою показати справедливий суд щодо активістів, справа яких має явні ознаки надуманості та політичної вмотивованості. Окрім Вінниці, аналогічні акції були анонсовані в Києві, Рівному, Львові, Дніпрі, Генічеську, Кропивницькому, Харкові, Запоріжжі, Івано-Франківську та Полтаві.
«Ми знаємо, що завтра буде вирок по Сергію Стерненку та його апеляції. За нашими даними, його мають посадити до в’язниці. Тому ми вийшли на цей мітинг. Поки що мирний. На його підтримку», ‒ повідомляє один з мітингарів, вінничанин Олександр Ігнатенко.
Також під час акції у Вінниці місцеві активісти нагадали про необхідність судової реформи, вимагали волі Сергію Стерненку та поділилися власними історіями вияву несправедливості. Не лише з боку суддів, а й з боку поліції. Зокрема, своєю історією поділився активіст, координатор ГО «Основи майбутнього» у Вінниці Давид Пшеничний. 9-го травня цього року активіста зупинили правоохоронці після конфікту представників організації з представниками проросійської «Партії Шарія».
«9-го травня ми з моїми товаришами прийшли до Меморіалу Перемоги покласти квіти і поставити рамки з нашими героями ‒ героями УПА. Ми бачили, що там були прихильники «Партії Шарія», які підійшли, почали кричати про якийсь фашизм, нацизм, почали нас чіпати, забирати наші фотографії. Поліція стала на їхній бік. Щойно ми забрали ці фотографії, до мене підійшли два працівника поліції. Не показавши мені посвідчення, не представившись, не повідомивши мені причину затримання, просто підійшли, взяли мене за руки та повели в невідомому напрямку. І посадили силою в машину. В мене забрали мій телефон, кинули його на підлогу, трохи його розбили. Коли я в машині телефонував своїм близьким, щоб повідомити про цю ситуацію, поліцейський почав заламувати мені руки і забирати телефон. В мене є медичний висновок, що в мене пошкодження шийного відділу хребта і розтягнення правого плечового поясу. Я не міг піднімати руку. І на мене склали протокол за статтею 44-3, що я був без маски в громадському місці», ‒ розповідає активіст.
Ще однією історією поділився переселенець з Криму, Енвер Шерфієв. Чоловікові довелося покинути свою домівку, коли в Криму після початку російської окупації розпочалися переслідування кримських татар.
«Починаючи з 2015 року, почали з’являтися сфабриковані справи щодо так званого тероризму. Коли в корінних мешканців Криму, кримських татар, як в 1944 році, починали проводити обшуки. Працівники ФСБ, приходячи рано-вранці, коли люди сплять, забирали їх у невідомому напрямку. За допомогою тиску на підсудних, вони вибивали з них визнавальні покази.
Щодо мене, то в 2016 році на мене відкрили адміністративне провадження. Нібито за участь в несанкціонованому мітингу», ‒ розповідає Енвер.
Чоловік відзначає, що попри клопотання сторони захисту, суд виніс обвинувальний вирок. Після 10-годинного суду на чоловікові присудили 15 000 рублів штрафу. Сторона захисту подавала апеляцію, але безрезультатно. Також чоловік зазначає, що на сьогодні в Криму сотні маленький кримських татар є сиротами за живих батьків. Адже їхніх батьків судили за фальсифікованими справами та посадили до в’язниці.
Загалом впродовж годинної акції вінницькі активісти виголошували гасла: «Стерненку ‒ волю», «Аваков ‒ чорт», «Венедіктова ‒ чума», а також вмикали треки американського репера Eminem’а, тексти яких можуть звучати символічно в умовах сучасних реалій та випадків свавілля як з боку правоохоронців, так і з боку суддів. Активісти вийшли з плакатами «Покажіть нам справедливість» та «Free Sternenko». За акцією віддалік спостерігали представники «Поліції діалогу». Акція привернула увагу і перехожих. Зокрема, до мітингарів підійшов чоловік з сином, переконаний, що акція політична. Ім’я ж Стерненка було для нього ніби в новину.
Після Майдану Небесної Сотні, мітингарі пройшли Соборною до будівлі міської ради та на площу «Ліверпуль» біля «McDonald’s». Учасники акції хотіли привернути увагу якомога більшої кількості громадян до справи Сергія Стерненка та закликали відстежувати завтрашнє судове засідання, призначене на 14:00.
В залежності від рішення суду, в майбутньому можливі й інші акції протесту.
Нагадаємо, це вже не перша акція на підтримку одеського активіста у Вінниці. В лютому Приморський районний суд Одеси засудив Стерненка до семи років і трьох місяців ув’язнення. Тоді ж у Вінниці пройшла пройшла перша акція протесту на підтримку Сергія.
Також кілька акцій на підтримку Сергія відбулися в березні. Репортажі Вінниця.ОК ‒ за ЦИМ посиланням та ЦИМ. Окрім того, вінницьке видавництво «Дім Химер» оголошувало «книгобунт» ‒ 10% з кожної купленої книги видавництва (з урахуванням комплектів та сувенірної продукції) перераховувались на потреби незаконно засуджених та ув’язнених патріотів.
В квітні Сергію Стерненку змінили запобіжний захід з тримання під вартою на домашній арешт.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці