Кількасот небайдужих вінничан у святковий вечір 28 червня зібрались на Майдані Небесної Сотні, щоб вимагати розслідування державної зради, ймовірно вчиненої президентом України Володимиром Зеленським. Учасники акції об’єднались під гаслами «Україна – це не квартал» та «Вагнерівці – це вбивці, а не композитор». Ініціатори мітингу – місцеві партійці «Європейської солідарності» та «Демократичної Сокири» зазначили, що причиною для висловлення громадянського невдоволення стало недавнє інтерв’ю Володимира Зеленського телеканалу 1+1.
За словами представників політичних сил, під час бесіди з журналісткою Наталією Мосійчук президент зізнався, що зірвав важливу спецоперацію із затримання бойовиків ПВК Вагнера і тим самим вчинив державну зраду.
«Наш президент, на жаль, дав нам привід говорити про погане у День Конституції», – зазначив куратор Вінницької територіальної організації «Європейської Солідарності» Василь Зернецький.
«Зеленський просто злив операцію із затримання вагнерівців. Він сам зізнався, що надав Лукашенку інформацію про цих людей. Винен він чи ні – має вирішити суд. І ми вимагаємо справедливого розслідування цього інциденту!», – доповнив слова колеги керівник Вінницької партійної організації «Демсокири» Василь Христюк.
Депутатка Вінницької міської ради від «ЄС» Олена Верлан-Кульшенко підкреслила, що ПВК Вагнера – не кавер-гурт, що виконує музику відомого німецького композитора, а міжнародні військові злочинці, які «відзначились» на Донбасі, у Сирії та в інших гарячих точках світу. Пані Олена повторила раніше озвучену Петром Порошенком вимогу: вислухати пояснення Зеленського щодо «злитої» справи вагнерівців на засіданні Тимчасової слідчої комісії.
«Хочу нагадати, що вагнерівці – не музичний гурт, і їхні злочини з жахом згадують жителі Сирії, де вони застосовували тортури, жителі Центральноафриканської республіки, де вони застосовували хімічну зброю. Свою криваву руку вони простягнули і до України, а тому повинні були понести відповідальність! Ми могли зупинити кривавий шлях вагнерівців, але президент не задумався про те, що Україна повинна боронити свої інтереси не тільки в межах нашої держави, але і за її межами, коли це стосується національної безпеки. Ми закликаємо Верховну Раду скликати Тимчасову слідчу комісію і визнати дії президента Зеленського злочином!»
А поки «Європейська Солідарність» на всіх рівнях не дозволяє спустити справу вагнерівців на гальмах, активну позицію проявляють також і громадяни. Зокрема, вінничанин Дмитро Дідковський написав до СБУ заяву із вимогою розслідувати ймовірну держзраду Зеленського.
«Мені кажуть: чого ти доб’єшся своєю заявою, коли СБУ очолює молодший лейтенант Баканов – друг Зеленського. А я вам скажу: якщо я напишу заяву – це нічого не дасть. Якщо десять людей напишуть – це нічого не десть. Але якщо заяви напишуть тисячі людей – це стане фактом політичного тиску на владу. І влада повинна розуміти, що тих сто тисяч людей можуть прийти на Банкову і домогтися виконання вимог закону!», – говорить пан Дмитро.
До речі, у мітингу взяли участь мешканці не лише Вінниці, а й області. Десятки людей не полінувались проявити громадянську позицію у святковий день і жодним чином про це не пошкодували.
«Я обурений. Як колишній працівник МВС, і для мене не зрозуміло: як президент, який має бути гарантом Конституції, міг вчинити зраду? У нашій громаді навіть люди, які підтримували президента, не уявляють, як таке могло статись, відвернулися від нього. Жодним чином не пожалкував, що сьогодні, у святковий день, я тут. Якби нас було ще більше, якби всі патріотичні сили згуртувались, то було б простіше домогтися правди та справедливості в історії з найманцями ПВК Вагнера», – розповів депутат Бершадської міської ради від «Євросолідарності» Олексій Січак.
Куратор «ЄС» на Вінниччині Василь Зернецький також висловив обурення, що на мітинг не прийшли представники всіх політичних сил, які позиціонують себе як патріотичні та демократичні:
«На превеликий жаль, з демократичних сил на сьогоднішню акцію відреагували лише «Демократична Сокира» та «Європейська Солідарність». Я щось не бачу серед нас відомого опозиційного до Зеленського політика – пана Володимира Гройсмана, не бачу пана міського голову Вінниці. Жодне ток-шоу не обходиться без півгодинних монологів пана Гройсмана, в яких він нібито критикує владу. Щось я не бачу сьогодні тут його прихильників та представників його команди серед нас. Де всі ці люди? Де їхня активна позиція? Чому вони не з нами? Чи може вони з владою співпрацюють, щоб утримувати свої позиції тут, на Вінниччині?».
Втім, навіть без представників усіх патріотичних політичних сил зустріч була доволі людною і пройшла конструктивно. Учасники зійшлися на думці, що не зупиняться, доки ймовірна держзрада президента не буде розслідувана. Якщо ж провина Зеленського буде доведена, залишиться лише один шлях: імпічмент – відставка – суд.
Нагадаємо, раніше фракція «Європейської Солідарності» у Вінницькій обласній раді звернулась до Верховної Ради із вимогою створити Тимчасову слідчу комісію для розслідування «справи вагнерівців».
Що трапилось?
В оприлюдненому 24 червня інтерв’ю телеканалу 1+1 президент Володимир Зеленський визнав факт проведення спецоперації по захопленню російських найманців з ПВК “Вагнера” та зізнався, що попередив про спецоперацію самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
“Коли “вагнерівці” були на території Білорусі, я подзвонив Олександру Григоровичу, попередив його, сказав, що ми готові передати повну інформацію про цих людей”, – заявив президент.
Що таке «справа вагнерівців?»
У липні 2020 року у Мінську затримали понад тридцять членів російської приватної військової компанії Вагнера, причетних до бойових дій проти України на Донбасі, а 14 серпня їх видали Росії. Тим часом головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов оприлюднив інформацію про зірвану довгопланову спецоперацію США, України та Туреччини по затриманню бойовиків ПВК Вагнера.
Як зазначив пан Бутусов, вагнерівців навмисно виманили у Мінськ українські спецслужбовці, щоб потім затримати у Києві під приводом вимушеної посадки літака. За легендою спецоперації, «вагнерівці» направлялися до Венесуели. Щоб виманити бойовиків, міжнародна коаліція спецслужб спеціально працевлаштувала у південноамериканській країні кількох членів угрупування. У Венесуелі вони нібито мали придушувати протести проти президента Ніколаса Мадуро.
За словами Бутусова, спецоперація була зірвана після доповіді в Офіс Президента України. За дзвінком з вищого оточення президента, операцію перевезення бойовиків було відтерміновано на один день через заплановані переговори з Росією, під час яких було намагання уникнути гострих конфронтацій. Після дзвінка вагнерівців затримала Білорусь і видворила у Росію, таким чином зірвавши дороговартісну плановану операцію.
Дослідженням «справи вагнерівців» зайнялася міжнародна розслідувальна група «Bellingcat». Один із розслідувачів групи Христо Грозєв заявив, що група «Bellingcat» не лише проводить розслідування у цій справі, але й збирається оприлюднити документальний фільм. У зв’язку зі зйомками цього документального фільму Христо Грозєв прибув 10 березня 2021 року до Києва, де провів низку зустрічей.
Те, що спецоперація дійсно була, як і той факт, що вона була зірвана Офісом Президента, підтвердив звільнений на момент операції екс-голова ОП Андрій Богдан. Він зазначив, що все написане Бутусовим мало місце і все було навіть гірше.
Водночас, чинний голова ОП Андрій Єрмак, якого вважають одним із винуватців «вагнергейту», називає спецоперацію «детективною історією, вигаданою від самого початку і до кінця».
Наразі у Верховній Раді зареєстровано постанову про створення Тимчасової слідчої комісії у «справі вагнерівців», але вона досі не ухвалена. На думку народного депутата Володимира Ар’єва, гальмувати створення ТСК по вагнерівцях наказав Офіс Президента.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці