З трибуни Вінницької обласної ради прозвучало звернення до Верховної Ради та президента України із вимогою створити Тимчасову слідчу комісію для розслідування «справи вагнерівців». Документ, зареєстрований «Європейською солідарністю» зачитав депутат від ЄС Ярослав Чернега.
У зверненні до Президента та парламенту висунуто вимогу щодо негайного створення у Верховній Раді України Тимчасової слідчої комісії. ТСК має провести розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих протиправних дій посадових осіб, що могли призвести до уникнення кримінальної відповідальності членами «приватної військової компанії Вагнера» та зашкодити національним інтересам України.
У тексті звернення ситуація навколо невдалої спецоперації із затримання членів ПВК Вагнера названа не інакше, як «державною зрадою».
«Злив інформації про спецоперацію чотирьох розвідок із захоплення найманих вбивць П ВК Вагнера – це державна зрада, що завдала непоправної шкоди країні. Особливо небезпечно, що інформація стала відома Росії після наради у президента Зелепського, що вказує на наявність зрадника у його н ай б л и жч ому ото ч е н н і. Але ще більшою проблемою є брехня та відсутність реакції влади, яка півроку протидіє спробам провести об’єктивне розслідування», – йдеться у документі.
На думку авторів звернення, «вагнергейт» підриває довіру до України з боку міжнародних партнерів і ставить під загрозу українсько-американські відносини та військовотехнічну допомогу Заходу, без якої Україні буде дуже важко встояти проти Росії.
«У ситуації, що склалася, звергаємось до Президента України В.Зеленского, Верховної Ради України та вимагаємо негайного ухвалити постанову щодо створення у Верховній Раді України Тимчасової слідчої комісії, з обов’язковим широким представленням усіх фракцій, в першу чергу опозиційних, з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих протиправних дій посадових осіб, що могли призвести до уникнення кримінальної відповідальності членами «приватної військової компанії Вагнера» та нанесення шкоди національним інтересам України», – зачитав Ярослав Чернега.
Що таке справа «вагнерівців?»
У липні 2020 року у Мінську затримали понад тридцять членів російської приватної військової компанії «Вагнера», причетних до бойових дій проти України на Донбасі, а 14 серпня їх видали Росії. Тим часом головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов оприлюднив інформацію про зірвану довгопланову спецоперацію США, України та Туреччини по затриманню бойовиків ПВК «Вагнера».
Як зазначив Бутусов, «вагнерівців» навмисно виманили у Мінськ українські спецслужбовці, щоб потім затримати у Києві під приводом вимушеної посадки літака. За легендою спецоперації, «вагнерівці» направлялися до Венесуели. Щоб виманити бойовиків, міжнародна коаліція спецслужб спеціально працевлаштувала у південноамериканській країні кількох членів угрупування. У Венесуелі вони ніби-то мали придушувати протести проти президента Ніколаса Мадуро.
За словами Бутусова, спецоперація була зірвана після доповіді в Офіс Президента України. За дзвінком з вищого оточення президента, операцію перевезення бойовиків було відтерміновано на один день через заплановані переговори з Росією, під час яких було намагання уникнути гострих конфронтацій. Після дзвінка, вагнерівців затримала Білорусь і видворила у Росію, таким чином зірвавши дороговартісну плановану операцію.
Дослідженням «справи вагнерівців» зайнялася міжнародна розслідувальна група «Bellingcat». Один із розслідувачів групи Христо Грозєв заявив, що група «Bellingcat» не лише проводить розслідування у цій справі, але й збирається оприлюднити документальний фільм.У зв’язку зі зйомками цього документального фільму Христо Грозєв прибув 10 березня 2021 року до Києва, де провів низку зустрічей.
Те, що спецоперація дійсно була, як і той факт, що вона була зірвана Офісом Президента, підтвердив звільнений на момент операції екс-голова ОП Андрій Богдан. Він зазначив, що все написане Бутусовим мало місце і все було навіть гірше.
Водночас, чинний голова ОП Андрій Єрмак, якого вважають одним із винуватців «вагнергейту», називає спецоперацію «детективною історією, вигаданою від самого початку і до кінця». Наразі у Верховній Раді зараєстровано постанову про створення Тимчасової слідчої комісії у «справі вагнерівців», але вона досі не ухвалена. На думку народного депутата Володимира Ар’єва, гальмувати створення ТСК по «вагенрівцях» наказав Офіс Президента.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці