Депутати з фракції «Європейської Солідарності» у Вінницькій обласній раді пропонують Верховній Раді внести зміни до нової редакції Закону України «Про повну загальну середню освіту». Відповідне звернення зачитав під час сьогоднішньої сесії депутат облради Павло Пойда.
Як зазначено у зверненні, у законі були закладені положення, спрямовані на формування мережі ліцеїв, які мали б забезпечувати надання трирічної якісної профільної середньої освіти протягом 10-12 років навчання. При цьому профільні ліцеї можуть бути утворені лише в населенних пунктах з населенням більше 50 тисяч людей. Для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше чотирьох 10 класів (стаття 32). Такі норми у фракції ЄС в облраді вважають несправедливими та такими, що суперечать Конституції.
«Вважаємо норми статті 32 стосовно надання права створювати ліцеї – заклади загальної середньої освіти III ступеня, лише обласним радам та міським радам міст, населення яких становить більше 50 тисяч, а також започаткування діяльності ліцею за умови, що у його складі не менше чотирьох 10 класів та вступу за конкурсом, таким що суперечить статті 53 Конституції України.
Диференціація повноважень місцевих рад залежно від чисельності населення не передбачена Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Пропозиції щодо диференціації прав органів місцевого самоврядування залежно від чисельності населення не відповідають також статтям 86, 89 та 90 Бюджетного кодексу України, нормам нещодавно прийнятого основоположного освітянського закону «Про освіту», статтею 3 якого передбачено, що в Україні створюються рівні умови доступу до освіти, а право на освіту гарантується незалежно від віку та місця проживання», – зачитав звернення Павло Пойда.
Запропоновані нововведення, зазначив депутат, призведуть до ситуації, що в жодній територіальній громаді Вінниччини, окрім Вінниці, не буде закладів, які забезпечують надання повної загальної середньої освіти.
«Погіршаться та ускладняться умови батькам сприяти здобуттю їхніми дітьми відповідного рівня освіти, зокрема через супровід двох і більше дітей до різних типів закладів освіти, бо навіть у містах сучасна інфраструктура та розміщення шкіл не враховує розмежування закладів освіти на початкові школи, гімназій та ліцеї для отримання дітьми відповідного рівня освіти за місцем проживання», – зазначив Павло пойда
У зверненні зазначається: зважаючи, що лише у сільській місцевості у поточному навчальному році налічується близько 10 тисяч 10 – 11 класів, під скорочення підуть близько 20 000 вчительських ставок. Під таке ж скорочення попадуть тисячі ставок вчителів, які передбачаються на 10-11 класи міських шкіл, населення яких менше 50 тисяч, а також селищ міського типу.
Тому у ЄС пропонують внести такі зміни до законодавства:
- внести зміни до статті 32 Закону України визначивши, що розвиток мережі комунальних ліцеїв зможуть здійснювати міські, селищні, сільські ради.
- Внести зміни щодо започаткування діяльності ліцею за умови, що у його складі не менше двох 10 класів.
До того ж, зверненням пропонується збільшити державні інвестиції у високоякісну державну освіту для всіх, забезпечити інфраструктуру шкіл та інших закладів освіти, а також вчителів та інших працівників освіти ресурсами, інструментами та професійним простором з метою збільшення привабливості і престижності педагогічних професій та надання дітям якісних послуг.
До слова, відповідно до статті 53 Конституції України, кожен громадянин має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов’язковою.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці
Підтримую. Інакше повну середню освіту отримають мінімум школярів. Вони не матимуть можливості отримати вищу освіту. А безробіття вчителів взагалі буде безпрецедентне!