Повернути міжнародному жіночому дню його справжній сенс. Під таким гаслом на Європейській площі Вінниці відбулась акція до Міжнародного жіночого дня. Організатори стверджують – це перший у Вінниці «восьмоберезневий» захід, позбавлений патріархальних стереотипів: жодних «берегинь», «роз-мімоз» та «зайок-лужайок», учасниці та учасники акції акцентували увагу на проблемі жіночих прав та гендерного рівноправ’я в цілому.
«Сьогодні ми творимо історію. Ми започатковуємо у Вінниці не архаїчне відзначення дня восьмого березня. Відходимо від «зайок-лужайок» та повертаємо Міжнародному жіночому дню його справжній сенс. Це за часів Сталіна придумали, що у нас все так добре з жіночими правами, коли насправді у багатьох жінок один день мімози і цілий рік сльози. Вінниця нарешті приєднується до цивілізованого відзначення восьмого березня», – стверджує організаторка зустрічі, голова ГО «Вісь» Світлана Дубина.
Пані Світлана каже, що в день захисту жіночих прав в українок, на жаль, не багато приводів для свята, зважаючи на рівень насильства проти жінок у нашій державі.
«Останні тижні доводиться багато чути, мовляляв ви, феміністки псуєте людям свято. Я б святкувала, якби було що, серйозно. Але я не можу святкувати, знаючи, що кожну п’яту жінку в Україні б’є її партнер. В умовах карантину в два рази зріс рівень насильства щодо жінок, дівчат та дівчаток. Цього року ООН визначила восьме березня як день, коли відстоюються права жінок саме в умовах пандемії», – говорить Світлана.
Отож, особливу увагу феміністки, профеміністки та профеміністи, що зібрались біля вінницької вежі, приділили саме проблемі дотримання жіночих прав під час пандемії. Головна вимога учасників акції – ратифікувати так звану Стамбульську конвенцію. Міжнародна угода про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами була ухвалена Радою Європи ще у 2011 році, проте Україна досі не надала їй юридичної сили на своїй території.
Долучились до заходу і представники місцевої влади. Так, депутатка обласної ради Вікторія Родінкова зауважила: у суспільстві, як і в родині, будь-хто може відігравати будь-яку соціальну роль. Головне, щоб це було добровільно.
«Якщо хочеш готувати – готуй, але ти повинна від того отримувати задоволення. Будь-що роби, але хай це буде твій свідомий вибір, хай це буде твоя чиста воля», – звернулася вона до всіх жінок.
Загалом акція пройшла у дружній атмосфері у форматі відкритого мікрофону. Що важливо, про необхідність гендерної рівності говорили не тільки жінки, а й чоловіки. До речі, кілька чоловіків прийшли на акцію разом з дітьми, власним прикладом доводячи: турбота про малечу – не лише жіноча справа.
Вінничанин Ярослав зазначив, що хотів би бачити дорогих йому жінок у безпеці та визнав, що патріархат однаково утискає як жінок, так і чоловіків, оскільки накладає стереотипні гендерні ролі як на одних, так і на інших.
«Мені хочеться жити у світі, де жінки, яких я люблю, не бояться зробити будь що, що їм подобається: гуляти пізно, знайомитися з людьми, обирати для себе професію, займатися улюбленими справами. Для мене це питання мого комфорту, тому що мені хочеться знати, що жінки, яких я люблю та ціную, знаходяться у безпеці. В мене практичний погляд: якщо жінка захищена, то нею не треба опікуватись мені», – сказав Ярослав.
До слова, за даними ООН понад 1,1 мільйона жінок в Україні щорічно страждає від фізичного, сексуального чи емоційного насильства.
У поліції звітують, що у 2020 році було зареєстровано 235 720 випадків домашнього насильства, що на 66 відсотків більше порівняно з 2019 роком.
У нашого сайту тепер є Telegram
Також запрошуємо на нашу Facebook-сторінку