На екологічно небезпечну діяльність Калинівської філії ДП «Ветсанзавод», що розташована у селищі Гулівці, звернули увагу в СБУ. За даними відомства, підприємство з переробки відходів тваринництва за півроку перетворило на стихійне сміттєзвалище більше гектара землі. Збитки для екології області оцінюються в 1,2 мільйони гривень.
Назва підприємства у повідомленні СБУ не вказана, однак з власних джерел та досвіду (колектив Вінниця.ОК бував на місці подій) нашому виданню достеменно відомо, що йдеться саме про ветсанзавод поблизу Гулівців.
Слідством встановлено, що керівник підприємства організував розміщення відходів виробництва на непристосованій для цього прилеглій ділянці. Посадовець, в порушення порядку використання і охорони надр, хотів мінімізувати витрати на утилізацію небезпечних відходів. В результаті – менш ніж за півроку забруднено земельну ділянку площею 1,3 га. Експертиза виявила перевищення у ґрунті шкідливих речовин у понад 8 разів. Розмір шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, оцінено у понад 1,2 млн грн.
Екологічна експертиза також встановила, що дії керівництва «Ветсанзаводу» могли спричинити зараження підземних вод та розповсюдження інфекційних захворювань.
Наразі керівнику державного підприємства повідомлено про підозру за ч. 1 ст.239 (забруднення або псування земель) Кримінального кодексу України.
Триває слідство для встановлення та притягнення до відповідальності всіх причетних до протиправної діяльності осіб.
Контекст
Нагадаємо, люди, що живуть неподалік «Ветсанзаводу» давно скаржаться на сморід, їдкий дим та рідкі відходи, що забруднюють місцеве озеро і можуть потрапити у ґрунтові води. Місцеві мешканці розповідають, що ще з радянських часів на заводі утилізовували відходи з підприємств галузі тваринництва та м’ясопереробки. Однак, вже близько десяти років на «Ветсанзаводі» не працюють очисні споруди та газові печі для спалювання відходів. Кістки, шкури, пір’я та інший непотріб просто скидають до купи і підпалюють, а кров зливають до відстійників, через що страждає місцеве озеро. Ситуація погіршується ще й тим, що неподалік «смердючого» підприємства розташоване село Черепашинці, де знаходиться мальовничий кар’єр – так звані «українські Мальдіви».
Ще у серпні 2021 року жителі розташованої поруч із заводом Корделівки написали звернення на ім’я депутата Калинівської міської ради від партії «Європейська Солідарність» Сергія Ломачевського. Люди просили депутата порушити перед міськрадою питання екологічного лиха навколо підприємства, щоб домогтися виправлення небезпечної ситуації.
«Я з Корделівки, там живуть мої батьки, тому знаю ситуацію із «Ветсанзаводом» не зі слів. Дихати там неможливо», – розповідав тоді Сергій Ломачевський.
Ломачевський питання порушив, і колеги по депутатському корпусу вирішили створити комісію з обстеження території заводу та звернутись до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області та до обласної прокуратури.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці