З 1 січня 2022 року українці з діабетом можуть залишитись без безкоштовного інсуліну за електронними рецептами. На загрозливу для тисяч громадян ситуацію звернув увагу голова Вінницької територіальної організації партії «Європейська Солідарність», керівник фракції «ЄС» в облраді Андрій Гижко.
На своїй сторінці у Facebook Андрій Гижко зазначив, що препарати групи інсулінів наразі не внесено до Національного переліку основних лікарських засобів на 2022 рік, а тому ці ліки не будуть оплачуватись з бюджетних коштів.
«З 1 січня українці знову можуть залишитися БЕЗ ІНСУЛІНІВ! Адже бюджетними коштами можна оплачувати тільки ліки, які внесено до Національного переліку основних лікарських засобів. Але в ньому немає ані аналогів інсулінів, ані навіть людських довгих, таких як протафан чи фармасулін – завдяки яким зараз живі більше 200 000 інсулінозалежних дітей, молоді, дорослих українців. У Вінниці біля 500 дітей хворих на цукровий діабет, які можуть залишитись без інсуліну. Без інсуліну ці діти не можуть з’їсти НІЧОГО», – заявляє політик.
Андрій Гижко пояснює, що питання безкоштовного забезпечення інсуліном хворих на діабет громадян вирішувалось внесенням необхідної поправки до переліку основних лікарських засобів. Проте, за два тижні до 2022 року відповідна поправка не винесена на порядок денний сесії Верховної Ради.
«Наступний тиждень – останній сесійний в 2021 році. Тобто, не проголосують з понеділка – з 1 січня матимемо проблеми. З 1 січня 2022 року НСЗУ (і будь-який інший з держорганів) юридично не зможе оплачувати інсуліни, а аптеки, відповідно – не зможуть отоварювати наші рецепти», – пише Андрій Гижко.
Голова обласної організації «ЄС» стверджує, що ситуацію можна виправити одним з двох способів:
1) внести до Нацпереліку всі актуальні інсуліни Постановою Кабміну. Її проєкт вже є – але чи затвердить її Кабмін, чи ні – ніхто не дає жодних гарантій чи біцянок.
2) проголосувати законопроєкт №6306, до якого внесена поправка про можливість для НСЗУ і далі безперебійно забезпечувати українців сучасними інсулінами та препаратами для лікування нецукрового діабету, яких немає у Нацпереліку.
Щоб надати розголосу проблемі та привернути до неї увагу законотворців, Андрій Гижко пропонує писати народним депутатам повідомлення, тегати їх у своїх дописах про необхідність ухвалення «інсулінової» поправки та репостити відповідну інформацію.
«Це збільшить шанси того, що нас почують і таки проголосують важливий законопроєкт», – переконаний політик.
Нагадаємо, з 1 жовтня 2021 року програма забезпечення інсулінами перейшла до адміністрування Національної служби здоров’я України та увійшла до переліку «Доступних ліків».
Перший електронний рецепт на інсулін пацієнту може виписати тільки лікар-ендокринолог на основі плану лікування, внесеного в електронну систему охорони здоров’я.
Повторний рецепт зможе також виписати сімейний лікар.
Маючи електронний рецепт, пацієнт може звернутися до будь-якої аптеки, яка має договір з НСЗУ за напрямом реімбурсації інсулінів. Знайти такі аптеки допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за безкоштовним номером 16-77.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці