В селі Серебрія на Вінниччині місцеві жителі хочуть створити історичний музей на базі колишньої військової оборонної точки. Збудована вона була в 30-х роках минулого століття. Як інформує «Суспільне» з посиланням на керівника пошукової групи Сергія Кладька, це одна із найдовших в Україні оборонних точок часів Другої світової.
ДОТ (довготривала оборонна точка) 86 була частиною так званої «Лінії Сталіна» – мережі оборонних споруд на кордоні Радянського союзу. 8-річне будівництво було засекречене. Окрім місцевих, сюди звозили робітників з інших міст і сіл. Працювали вночі. У Серебрії навіть не знали, що на глибині 10-15 метрів будується фортеця.
Окрім довжелезних коридорів, збереглися 59 кімнат, розповідає Кладько. Також тут був дизельний генератор, водяне опалення, кухня та власна свердловина із водою. А ще кімната зв’язку, в’язниця, санвузли і склад з боєприпасами.
У 1941 на базі оборонної точки перебував 50-ий окремий польовий батальйон. Він мав відбити наступ військ з Бесарабії та Молдови. Але радянські війська відступали, а ті, хто залишався, оборону тримали кілька днів, були без прикриття. По них вдарили з тилу.
Тогочасна пропаганда говорила, що «Лінія Сталіна» ‒ неприступна. Бійцям «Вермахту» та їхнім румунським союзникам доводилося підривати окремі укріплення, тому що обійти їх не було можливості. Тож наземні споруди на території Серебрії не збереглися.
Заради металу місцеві зруйнували частину підземних споруд. Розчищати засипані тунелі почали 10 років тому. Сергій Кладько каже, що ДОТ 86 може стати цікавим туристичним обʼєктом, бо зараз точка не охороняється та не має жодного статусу.
Фото та відео ‒ «Суспільного»
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці