Напередодні саміту Байден-Путін президент Російської Федерації знаходиться у вигідній позиції, щоб просувати перед американським колегою ідею про скасування «українських» санкцій та відновлення економічних відносин із Заходом. Про це заявив голова фракції «Європейської Солідарності» у Вінницькій обласній раді Андрій Гижко в ефірі телеканалу «Прямий».
«Путін хоче виторгувати для себе максимальні економічні вигоди. Сьогодні він знаходиться у вигідній ситуації для переговорного процесу: він має війська на кордоні з Україною, він у виграшній ситуації щодо Півніного потоку-2, і, на жаль, Російська Федерація виграє на фоні України», – висловив свої побоювання політик.
На думку Андрія Гижка, найбільший для нашої держави ризик від зустрічі Байдена з Путіним полягає у тому, що сьогодні про Україну готові говорити без України, що є наслідком невдалої зовнішньої політики президента Зеленського:
«Пам’ятаю, як президент Порошенко включав усі свої зв’язки, щоб особисто переговорити з усіма лідерами держав Євосоюзу для здобуття безвізового режиму для України. Зараз же Міністерство закордонних справ не веде подібної роботи, а Офіс Президента взагалі розповсюджує неправдиву інформацію. Говорять, що домовились про ті чи інші речі, а потім ми чуємо від Білого дому чи від держсекретаря США Блінкена про якісь інші домовленості із Зеленським. Думаю, всі ці оприлюднені прес-релізи Банкової – стратегічний програш для України, вони видають абсолютно перекручену інформацію».
Також Гижко відзначив, що як Росія, так і Сполучені Штати, підіймають ставки перед важливою зустріччю. Так, 15 червня на пресконференції за підсумками саміту НАТО Джозеф Байден заявив, що для членства в Альянсі Україні передусім треба подолати корупцію, а вторгнення Росії не закриває перед нею двері до військового союзу. На слова президента США у Кремлі відповіли обіцянкою окреслити Байдену «червоні лінії» щодо України в НАТО.
«Путін та російська дипломатія хочуть виторгувати для себе максимальну користь від цієї зустрічі. І, власне, ця реакція на позицію Байдена стосовно вступу України до НАТО – це лише підняття ставок. Як Сполучені Штати, так і Росія, підіймають ставки. Росія намагатиметься виторгувати для себе відвернення уваги від України, щоб порядок денний переключився на проблеми Сирії, Північного потоку-2, на питання Китаю. Росія хоче отримати максимальний ефект від зустрічі», – промовив у прямому ефірі Гижко.
Відтак, з огляду на наявні протиріччя, є надія, що президенти США та РФ не укладуть жодних угод всупереч інтересам України.
«Сполучені Штати розуміють, що конфлікт в Україні треба вирішувати. США не можуть стояти осторонь, тому що вони давно визначилися із підтримкою України як форпосту Європи та демократії. Україна зараз не просто на прикордонні, це та країна, яка стримує агресію Російської Федерації», – сказав Андрій Гижко.
У будь-якому разі, стверджує депутат Вінницької облради, долю саміту вирішить зустріч Байдена та Путіна без камер:
«Дуже багато буде залежати від зустрічі віч-на-віч. Про її деталі ми будемо дізнаватись не сьогодні, а через певний час, коли будуть оприлюднені офіційні документи».
Нагадаємо, сьогодні, 16 червня, президент США Джо Байден та президент РФ Володимир Путін проведуть переговори у швейцарській Женеві. Лідери двох країн зустрічаються вперше після інавгурації Байдена.
У Білому домі повідомляли, що Байден і Путін обговорять нещодавні хакерські атаки і безпеку в кіберпросторі, ситуацію з примусовою посадкою літака Ryanair в Мінську, взаємну висилку послів, безпеку в сфері озброєнь та права людини.
Помічник президента РФ Юрій Ушаков заявив, що очільники держав говоритимуть про пандемію, боротьбу з кіберзлочинністю, співпрацю в економіці, клімат та Арктику, а також обговорять регіональні проблеми (Україна, Сирія, Лівія, Афганістан та Нагірний Карабах) та невирішені питання двосторонніх відносин.
Очікується, що зустріч триватиме щонайменше 5 годин. Початок переговорів запланований на 14:30 за київським часом.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці