23 квітня у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрили виставку «Чорнобильська трагедія. Післямова…», присвячену 35-им роковинам катастрофи на Чорнобильській АЕС.
Основу експозиції склали матеріали, надані вінничанами-ліквідаторами – це фотоматеріали, відзняті на території ЧАЕС та в зоні відчуження у 1980-х роках, особисті речі ліквідаторів, прилади для вимірювання рівня радіації, книги, буклети, документи та навіть газетні випуски. Зокрема, на одному із стендів виставлено випуск радянської газети «Червона Зоря», датований 15 травня 1986 року, в якому було опубліковано текст першого звернення тодішнього очільника СРСР Микити Горбачова стосовно аварії на ЧАЕС. Телевізійне ж звернення було добою раніше. Враховуючи, що аварія сталася 26 квітня, мешканці Союзу понад два тижні жили без усвідомлення не те, що масштабів аварії, а й навіть без знання того, що вона сталася…
Особливу цінність виставки, кажуть в музеї, становлять матеріали, передані в останні роки ліквідатором, головою міської організації «Союз Чорнобиль України» Михайлом Ястремським. Серед них: понад 30 світлин, відзнятих в забрудненій зоні, та фотоапарат, яким було зроблено ці фото. Також на виставці презентовано понад 50 світлин, переданих ліквідатором та головою Вінницького обласного об’єднання «Інваліди Чорнобиля» Валерієм Проценком. На представлених фото, зокрема, відображено будівництво на дорозі Чорнобиль – Зелений Мис працівниками тресту «Вінницяшляхбуд».
«Це лише десята частина з того, що я надав. У мене є 28 плівок, і ще не всі друкувалися. Планується випустити фотоальбом», ‒ каже Валерій Проценко.
На виставці також представлено експонати, передані родинами померлих ліквідаторів Харченка Миколи Максимовича, Стемпіня Валентина Івановича, Сафронова Констянтина Миколайовича, Струтинського Валерія Станіславовича та інших. Останнє надходження до музею – комплекс, переданий обласною громадською організація інвалідів «Союз Чорнобиль України»: дозиметри та комплект обмундирування. Також виставка розповідає про діяльність чорнобильських громадських організацій Вінниччини.
«Наш загін, зведений загін пожежників Вінниччини, був по тривозі піднятий і 22 травня вирушив на ліквідацію наслідків аварії. 220 чоловік.
22 числа ми приїхали в селище Іванків за 60 кілометрів від Чорнобиля, де був базовий табір. Коли ми приїхали, там вже були житомиряни, які збиралися додому. Ми їх заміняли. Знаєте, було дуже багато невідомого, ми не знали, був острах. Тому ми зразу на цих хлопців «накинулися» з питанням: що, як? Вони нам дуже багато чого розповіли. Чого боятися, чого ні. Взагалі, нашим завданням було гасити лісові пожежі», ‒ згадує голова Вінницької міської громадської організації «Союз Чорнобиль України» Михайло Ястремський, який до того ж передав у фонди музею під час відкриття експозиції книгу власного авторства «Шлях у 25 років». В збірці представлено інформацію про діяльність громадської організації та події часів ліквідації Чорнобильської аварії.
Також під час відкриття виставки стало відомо, що деякі з представлених в ній матеріалів стануть частиною експозиції майбутнього «Музею Мужніх» у Вінниці. Попередньо у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї виставка триватиме до 16 травня, але є ймовірність, що вона буде продовжена.
Варто зазначити, що до 1 травня музей зачинено для відвідувачів у зв’язку із запровадженими карантинними обмеженнями.
Нагадаємо, в Тульчині відкрили другий в області Музей Чорнобиля. Як розповіла Вінниця.ОК директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею, даний заклад вже існував кілька років в якості громадського музею в приміщенні пожежної частини. Тепер він облаштований в окремій будівлі. І в якості філії Тульчинського краєзнавчого музею.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці