Вінницькі історики показали, як виглядало місто після нацистської окупації (архівні фото)

Новини Вінниці Фото дня

20 березня до Дня звільнення Вінниці від нацистської окупації в «Центрі історії Вінниці» опублікували 5 архівних світлин, датованих березнем 1944 року. На опублікованих фото можна розпізнати сучасну площу Гагаріна та будівлі, розташовані на Соборній.

Як йдеться на Facebook-сторінці «Центру», фотографії походять з приватного архіву вінницького архітектора Романа Мархеля, який в період з 1960-1970 років став автором таких відомих об’єктів міста, як Арка в Центральному парку імені Леонтовича та пам’ятник льотчикам-визволителям на площі Костянтина Могилка.

В «Центрі історії» також відмічають цікавий факт ‒ Роман Мархель був двоюрідним братом Юрія Курія – юного учасника антинацистського підпілля Вінниці, могила якого розташована на Меморіалі Слави, що на Європейській площі.

Скановані копії світлин визволеної Вінниці були надані в 2016 році Вінницькому історичному товариству Наталею Болховською.

Майдан Каліча (нині площа Юрія Гагаріна), 1944 рік.
На фото – Калічанський ринок, трамвайні колії, вдалині – силует Воскресенської церкви та православного кладовища. Вгорі ліворуч – будівля теперішнього поліційного і пожежного відділку (вул. Пирогова, 4), пошкоджена вогнем.
Фото з архіву Романа Мархеля.
Житловий будинок, 1944 рік. Нині розташовується за адресою Соборна, 79.
Фото з архіву Романа Мархеля.
Житловий будинок, 1944 рік. Нині реконструйований, розташовується за адресою Соборна, 75.
Фото з архіву Романа Мархеля.

Довідково.

77 років тому, 20 березня 1944 року, завершилась нацистська окупація Вінниці, яка тривала 974 дні.

Для звільнення міста були задіяні сили Першого та Другого Українських фронтів. Бої за Вінницю вела 38-а армія генерала Кирила Москаленка. Учасниками бойових дій були майже 500 тисяч військових, з яких 125 отримали звання Героя Радянського Союзу. Згодом 11 військовим частинам було присвоєно почесні найменування «Вінницьких».

За майже три роки окупації громада міста пережила 2 масових розстріли єврейського населення, вбивство пацієнтів Вінницької психлікарні та насильницьке вивезення на роботу до Німеччини біля 13 тисяч мешканців.

Внаслідок окупації, терору та депортації зі 100 тисяч населення до війни у Вінниці залишилося менше половини.

Фото ‒ з Facebook-сторінки «Центру історії Вінниці»

У нашого сайту тепер є Telegram

Також запрошуємо на нашу Facebook-сторінку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *