Поєднання «краси і жаху». Чим вразило відкриття Contemporary music days in Vinnytsia?

Новини Вінниці

У четвер, 17 жовтня, у Вінниці гучно розпочався 18-й фестиваль Contemporary music days in Vinnytsia-2019.

На малій сцені театру імені Садовського глядачів чекав приголомшливий музично-театральний перформанс «Страсті за дівчинкою із сірниками», вражаюча гра світла, кольору й тіні і поєднання дивовижного вокалу, пластики й барабанної гри.

Відкрити фестиваль саме цією постановкою організатори вирішили тому, що будучи надзвичайно сучасною та неординарною, вона якнайкраще відображає сучасне мистецтво.

У ньому немає табу, заборон і чіткого розмежування жанрів, а от сміливості й відвертості у розкритті актуальних проблем для того, щоб глядачі, переживши найсильніші емоції, дійшли до жаданого катарсису – з надлишком. 

В Україні перформанс «Страсті за дівчинкою із сірниками» за всесвітньовідомим шедевром  Девіда Ленга «The little match girl passion» поставив знаменитий режисер Дмитро Костюмінський і вокальний ансамбль сучасної музики Alter Ratio.

Завдяки сприянню Вінницького міського голови Сергія Моргунова, Вінницької міської ради та Українського культурного фонду, за підтримки яких проходить цьогорічний Contemporary music days in Vinnytsia, Вінниця стала другим містом після Києва, де була показана постановка.

А вже найближчим часом зі «Страстями за дівчинкою із сірниками» митці поїдуть до Польщі представляти нашу країну на фестивалі «Український місяць у Гданську», що пройде на одній з головних сцен Європи – у Шекспірівському театрі.

Оскільки головною ідеєю перформансу є історія про самотність у натовпі, одвічну проблему людської байдужості і те, як крихта підтримки рятує або забирає життя, постановка вразила усіх надглибоким змістом та поєднанням «краси і жаху».

  • Страсті за дівчинкою із сірниками» – дуже відомий твір, написаний за мотивами казки Андерсена. Але перепрацьоване лібрето, створене композитором Девідом Ленгом, поєднує у собі ще й християнські мотиви. Власне, це і відображається у назві – «Страсті…». Історія дівчинки переплітається зі страждання Христа, а її маленькі дитячі страждання підносяться на рівень вселюдської байдужості і, власне, страждання від цієї байдужості, – звертає увагу керівник вокального ансамблю Alter Ratio Ольга Приходько. – Сюжет нашого перформансу охоплює дуже широкі теми. Він про те, наскільки люди можуть бути жорстокими, не помічати один одного, завдавати болю і наскільки це такі нібито маленькі, але дуже болючі речі для однієї людини.

Надзвичайно психологічно й емоційно складну роль у постановці блискуче втілила танцівниця Марія Сало, яка сьогодні є знаним хореографом, перформером та музикантом.

Під час «Страстей за дівчинкою із сірниками» глядачі, затамувавши подих, вловлювали кожний погляд та рух виконавиці, за якими була і глибока історія, і найсильніші емоції. 

  • Головний тезис сучасного мистецтва – сприймати відчуття, – ділиться режисер-постановник Дмитро Костюмінський. – Сьогодні потрібно відходити від усталених форматів, які у нас були тривалий час. Варто приймати мистецтво таким, яким воно є. Творити його на відчуттях самого себе.

Привітавши глядачів із вражаючим відкриттям нових «Днів сучасної музики у Вінниці», засновниця фестивалю, заслужена артистка України Ірина Френкель передала вітання від Вінницького міського голови Сергія Моргунова й відзначила, що саме зараз сучасна українська музика переживає розквіт:

  • Після Революції Гідності українське сучасне мистецтво розквітло, стало надзвичайно відомим на світовій культурній мапі і навіть випереджає багато європейських колективів та тенденцій. Це пов’язано з тим, що Україна має дуже високий індекс креативного потенціалу. І чотири проекти, які до 20 жовтня будуть показані на Contemporary music days in Vinnytsia – це унікальні авторські продукти та дійсно найкращі зразки сучасного українського мистецтва.

У рамках Contemporary music days in Vinnytsia-2019 у найближчі дні вінничани та гості міста можуть відвідати такі події:

18 жовтня о 19.00 у концерт-холі  «Моnt Blanc» – концерт «Венера у хутрі», на якому знаменитий Ukrainian Festival Orchestra на чолі з диригентом Іваном Остаповичем презентують  найкращу музику сучасних українських композиторів.

19 жовтня о 19.00 у концерт-холі  «Моnt Blanc» відбудеться прем’єра в Україні моноопери «Леді Лазарус» на тексти культової американської поетеси Сильвії Плат, Джеймса Джойса і Річарда Баха.

20 жовтня о 19.00 у театрі імені Садовського пройде допрем’єрний показ опери «Ярослав Мудрий» режисерки Богдани Латчук за участю найкращих солістів, диригента-постановника Тараса Мартиника, Академічного симфонічного оркестру Хмельницької обласної філармонії та Академічного ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля».

Вхід на усі події фестивалю – за безкоштовними запрошеннями, які можна замовити на офіційному сайті contemporary-vinnytsia.blogspot.com.

Фото Юрія Якобенчука

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *