Як могли би виглядати Facebook-акаунти Івана Мазепи, Симона Петлюри та Степана Бандери, хто був би у них у друзях та які статуси та фото фони б постили? Побачити візуалізовану фантазію на цю тему можна у Вінниці на майдані Незалежності, відвідавши виставку «Фактор свободи».
Експозицію, присвячену Дню захисника України, презентували сьогодні, 10 жовтня. Вона дала старт IV фестивалю «Вінниця – столиця УНР».
- Для нас дуже важливо, що фестиваль розпочинається з освітнього заходу, підготовленого «Інститутом національної пам’яті». Це одна з багатьох «пігулок», які не завжди є приємними на смак, але якими лікують. Лікують свідомість та руйнують міфи. І найголовніше у таких проектах – не давати остаточних висновків. Дуже важливо дати відвідувачу можливість самим робити висновки. Три постаті, яким присвячена виставка – не були ідеальним людьми, ідеальних не існує в принципі, але їх символічність, їх вага та важливість для української історії беззаперечна, особливо в контексті свята Дня захисника України, – сказав директор «Центру історії Вінниці» Олександр Федоришен
Організована виставка вкрай просто: на стендах навколо фонтану «Мушля» розташовані макети уявних сторінок трьох видатних діячів. З них можна дізнатись, що Симон Петлюра має в друзях Євгена Коновальця та Йозефа Пілсудського, Іван Мазепа – Петра І, Карла ХІІ та Івана Скоропадського, а Бандера «френдиться» з Андрієм Мельником та Ярославом Стецьком. До того ж, відвідувачі можуть роздивитись портрети та світлини трьох постатей, дізнатись, яку музику вони слухали та отримати коротку історичну довідку про кожного.
- Ці люди стали символами нашої боротьби за незалежність. Вони – певний пострах для нашого одвічного ворога, як би він не називався: Російська імперія, Радянський Союз чи Російська Федерація. Час іде, а ворог залишається той самий, і ці люди показували готовність відстоювати гідність і право на свободу не тільки свою, а цілого народу, – зауважив очільник вінницького осередку «інституту національної пам’яті Богдан Галайко
Особливу роль організатори виставки приділили подоланню пропагандистських міфів про Мазепу і «мазепинців», Петлюру та «петлюрівців», Бандеру та «бандерівців». Цій темі присвячений окремий стенд.
Експозиція відкрита і доступна для усіх відвідувачів.
Олександр Сашньов