Facebook призупинив в Україні діяльність акаунтів і груп, які вели скоординовані кампанії по дезінформації. Про це пише Liga.Tech.
В цілому Facebook видалив 168 акаунтів, 149 сторінок, 79 груп. У них було в сукупності близько 4,2 млн фоловерів. Приблизно 400 тисяч акаунтів приєдналися до груп. Сторінки і групи керувалися фейковими акаунтами, а імена постійно змінювалися.
Глава політики з кібербезпеки Facebook Натаніель Глейхер заявив, що ідентифікувати велику кампанію вдалося на основі поведінкового аналізу підозрюваних, а не змісту контенту.
За його словами, в ході розслідування вдалося встановити, що вилучені акаунти пов’язані з українським PR-агентством Pragmatico.
- Я думаю, що вони розташовані в Києві. Але цей факт я б двічі перевірив, – уточнив Глейхер.
За даними Глейхера, бюджет, витрачений на рекламу в Facebook та Instagram, становить приблизно 1,6 млн доларів.
Наприклад один з найдорожчих дописів на виборах був розміщений в фан-групі “Я за Тимошенко – Фан Клуб”. Він називався “Якщо ти за перемогу України – тисни лайк”. Він приніс мільйон показів і міг обійтися, за оцінками Facebook, в 10 тис – 50 тис доларів. Інші пости політиків, як правило, коштували в десятки разів менше.
Глейхер підозрює, що організатори кампанії направляли людей за межі Facebook на сайти, які позиціонувалися як новинні. Примітно, що в прикладах видалених сторінок виявилися акаунти видань Znaj.ua, Politeka, Hyser. Тепер вони не працюють.
Глейхер опублікував скріни деяких постів.
Він додає, що PR-компанія не працювала на якогось конкретного політика чи бізнес. За словами менеджера, фірма працювала з різними клієнтами з метою заробити гроші. І розкручувала такі теми як спорт, знаменитості, шоу-біз, політика та економіка.
Подібні фірми Facebook викривав в Ізраїлі та Філіппінах. Глейхер підкреслює, що українська кампанія не має зв’язку із зовнішнім світом і не є частиною інформаційної війни з боку Росії.
Джерело: Економічна правда