Темпи потепління на Землі ніколи ще за останні дві тисячі років не були настільки високими, а зростання температури не охоплювало настільки великі райони по всьому світу, як зараз. До такого висновку прийшли вчені Бернського університету, які опублікували підсумки своїх досліджень в журналі Nature.
В оприлюдненому звіті наголошується, що в історії планети не раз бували похолодання і потепління. Зокрема, малий льодовиковий період тривав приблизно з 1300 по 1850 рік. Це час відносного похолодання в Старому Світі відображений на картинах художників того часу — на них зображені люди, що катаються на ковзанах на нідерландських каналах. Науці відомо також, що малому льодовиковиму періоду передував в X — XIII століттях малий кліматичний оптимум — період порівняно теплої і рівної погоди.
Група вчених Бернського університету під керівництвом професора Рафаеля Ньюкома прийшла до висновку, що повсюдного одноразового похолодання чи потепління на Землі за останні дві тисячі років не було. “Дійсно, під час малого льодовикового періоду було в цілому холодніше в усьому світі, але це відбувалося не скрізь і не в один і той же час”, — констатував професор. Дані, отримані при вивченні осадових порід, коралів і льодовиків поряд із застосуванням методу статистичного моделювання, дали можливість швейцарським ученим встановити, що “мінімальні і максимальні температури були різними в різних районах” Землі.
Згідно з висновками фахівців, зараз відбуваються принципово інші кліматичні зміни, ніж ті, що мали місце в останні дві тисячі років. На їхню думку, ХХ століття було найтеплішим за 20 століть. Свідчення тому експерти виявили на більш ніж 98% поверхні Землі. “Це говорить про те, що сучасна зміна клімату не може бути пояснено випадковими змінами, а пояснюється антропогенною емісією СО2 та інших парникових газів. Період потепління вперше зараз позначається на всій планеті одночасно, а швидкість глобального потепління ніколи не була настільки високою, як зараз” , – резюмували експерти.
Джерело: УНН