Протягом 23-25 червня спостерігачі ОПОРИ під час моніторингу об’єктів зовнішньої реклами зафіксували білборди кількох політичних партій з ознаками порушення чинного виборчого законодавства. Стосовно цих фактів представники ОПОРИ звернулися до поліції.
Так, 23 червня у місті Калинівка (виборчий округ №13) зафіксовано зовнішню рекламу політичної партії «Європейська солідарність» без вихідних даних. Білборди із написом «Захистимо європейське майбутнє України. Європейська солідарність» з фото Михайла Забродського, а також «Захистимо європейське майбутнє України. Європейська солідарність» були розміщені на вулиці Незалежності.
24 червня у Вінниці (виборчий округ №11) зафіксовано без вихідних даних політичну рекламу партії «Українська стратегія Гройсмана». Білборд із написом «Українська стратегія. Володимир Гройсман. strategy.ua» розміщено на вулиці Валентина Отамановського.
Також 24 червня зовнішню рекламу політичної партії «Європейська солідарність» без вихідних даних зафіксовано у місті Гайсин (виборчий округ №17). Там розміщено сітілайти з написом «Обирай НАТО та ЄС. Долучайся! еurosolidarity.org. Європейська солідарність» та зображенням Петра Порошенка.
25 червня у селищі міського типу Тростянець зафіксовано білборди політичних партій «Європейська солідарність» та «Об’єднання «Самопоміч» без відповідного маркування.
Стосовно цих випадків спостерігачі ОПОРИ звернулися до поліції та склали відповідні заяви.
- На білбордах відсутні відомості про замовника матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівка, що друк здійснено з використанням обладнання, яке належить партії, про їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Партії вже зареєстровані, тому це може суперечити Закону України «Про вибори народних депутатів України, – зазначає координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборам у Вінницькій області Наталія Величко.
Згідно з частиною 1 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України», партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати. Після реєстрації кандидатів матеріали передвиборної агітації повинні мати необхідні вихідні дані та бути розміщені за кошти виборчого фонду відповідно до частини 23 статті 74 та частини 7 статті 73 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідно до частини 7 статті 69 Закону України «Про вибори народних депутатів України», друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку (частина 8 статті 68 Закону).
Згідно зі статтею 212-13 КУпАП, виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно передбачають накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження караються накладенням штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як раніше повідомляла ОПОРА, у на Вінниччині розповсюджують інформаційний бюлетень «Слово Ляшка» без вихідних даних. Також у місті Ямпіль ОПОРА повідомила поліцію про політичну рекламу кандидата без відповідного маркування.
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області