Антарктична станція «Академік Вернадський», розташована за 15 тисяч км від Києва, є найвіддаленішою виборчою дільницею України. 31 березня тут голосуватимуть 34 особи – 11 учасників постійної експедиції, т.зв. зимівники, які перебувають на станції цілий рік, а також 23 науковці сезонної експедиції, які прибули наприкінці січня. Про це йдеться на сайті Національно антарктичного наукового центру.
Станції «Академік Вернадський» є спецдільницею, адже зі зрозумілих причин виборча процедура в такому важкодоступному місці має свої особливості. Зокрема, полярники використовують не «живі» бюлетені, а їх роздруковані скан-копії, які напередодні надсилає ЦВК. У день виборів у найбільшому приміщенні станції – їдальні – встановлюють саморобну кабінку для голосування та урну. Відтак у присутності всіх членів експедиції відбувається підрахунок голосів.
Відповідальність за забезпечення процесу голосування покладено на виборчу комісію, створену з числа полярників. Днями ЦВК затвердив склад комісії на цій спецдільниці в особі чотирьох полярників, головою визначено начальника 23 УАЕ Віктора Ситова.
Залежно від дати виборів і льодової обстановки нагода передати на «велику землю» протокол дільничної комісії з «мокрою» печаткою та самі бюлетені може трапитися і через місяць, а, буває, що і через рік. Тому ці документи у форматі скан-копій оперативно передають зі станції до ЦВК.
- Якщо громадянину не байдуже, що стане з його голосом, він і за 15 тисяч кілометрів від дому, посеред снігів та айсбергів, знайде можливість проголосувати, – говорить очільник НАНЦ Євген Дикий, закликаючи всіх українців 31 березня прийти на виборчі дільниці.
Учасники українських антарктичних експедицій мають можливість реалізувати своє виборче право на антарктичній станції «Академік Вернадський», починаючи з 1998 року. Вони можуть взяти участь в обранні Президента та парламенту (голосувати за списки партій), проте не голосують за кандидатів e мажоритарних округах та не беруть участі у місцевих виборах.
Джерело: День