«Земельне» питання, ініційоване 38 депутатами, через яке, власне, і скликали сьогодні, 8 червня, позачергову сесію вінницької облради, депутати зняли з порядку денного ще на засіданні Президії перед сесією.
Компроміс знайдено, але після сесії
Пропонувалось ухвалити звернення до Кабміну та Верховної Ради з пропозицією прискорити ухвалення законодавства, необхідного для впровадження в Україні повноцінного і цивілізованого ринку землі.
Не підтримали у сесійній залі також альтернативне звернення депутатів від «Батьківщини» щодо продовження мораторію на продаж землі.
Разом з тим і депутати, й голова облради Анатолій Олійник погодились з тим, що депутати-аграрії з різних фракцій, які не з чужих слів знають, що таке земля і праця на ній, мають розробити проект рішення, що враховуватиме позицію усіх політичних сил, а головне – відображатиме настрої селян. Такий проект вони сформулювали одразу ж після сесії.
«…Земельна реформа має, зокрема, передбачати, що право власності на землю сільськогосподарського призначення має бути закріплено виключно за державою та громадянами України…», – констатують автори проекту звернення і просять урядовців та парламентаріїв до кінця року розробити прозорі механізми земельної реформи.
«До прийняття законодавчої бази по ринку землі недопустиме знаття мораторію на продаж землі. Закон по ринку землі має пройти широке обговорення та отримати підтримку в громадському та експертному середовищі», – йдеться у проекті звернення.
Голова облради Анатолій Олійник запевнив, що цей документ винесуть уже на чергову сесію.
«Менше тисячі євро за гектар української землі – ціна несправедлива»
До речі, сам Анатолій Олійник також має земельний пай. Тож журналісти поцікавились у голови облради, як він ним користується і чи не думає продавати.
Я добився, щоб цей пай був на тому місці, де була земля мого діда, якого «розкуркулили», і я його не здав в оренду досі за 20 років. Сертифікат, щоправда, належить не мені, а моїй мамі. Поки вона жива, земля буде належати мамі. А що буде далі – я не наїжджусь і бур’янами заростати воно не буде. Я буду розглядати питання щодо продажу, але, в першу чергу, бажано було б це державі зробити. Зараз там росте пшениця, я дав покористуватися цією землею фермеру-одноосібнику, у якого поруч – такий самий пай. Щодо ціни за гектар землі, то є європейська практика: якщо середня ціна від 1 до 8 тисяч євро, то якщо в Україні буде менше 1 тисячі євро за гектар, то це буде несправедливо по відношенню нашого селянина, – вважає Анатолій Олійник.
Склянка води для начальника водоканалу
Замість «земельного» першим депутати облради розглянули «водне» питання: заслухали інформацію керівництва «Вінницяоблводоканалу» та Держекоінспекції області про те, чому у Вінниці жахливо смердить водопровідна вода. Ті нарікають на забруднення хімікатами з сільгоспугідь.
Ми спостерігаємо за якістю води у річці за річкою Південний Буг кожні дві години, за добу в нас проходить півтори тисячі досліджень. Наша вода, незважаючи на запах, залишається безпечною. Але просимо допомоги, адже скільки б не було грошей і технологій, якщо наше джерело буде перетворюватися у відстійник, куди скидають все, що завгодно, ніхто цих питань вирішити не зможе, — наголосила керівник лабораторії водоканалу Аліна Кравчук.
Аби переконатися, що пити з-під кранів вінничанам безпечно, депутат від ВО «Свобода» Олексій Фурман навіть приніс склянку такої води начальнику КП «Вінницяоблводоканал» Олександру Чернятинському. Той випив її просто перед депутатами.
ФОТО: Сергія Хіміча
Ми побачили ті проблеми, які сьогодні існують: від серйозних фінансів, які потребує для модернізації наш облводоканал – до питань тих, які можна вирішувати в робочому порядку: щодо визначення зон охорони, забудови берегів тощо, – прокоментував розгляд цього питання голова облради Анатолій Олійник.
Він також дав протокольне доручення створити робочу групу, яка відпрацює пропозиції з усіх питань стосовно модернізації водоканалу.
Сам каже, п’є таку ж воду, полюбляє, щоправда, купувати «Караван».
Не тільки я відчув цю проблему, всі відчули. Це дуже серйозна проблема. Тому ми будемо думати, що з цим робити, це ж не тільки цього року проблема. Я вважаю, що мають реагувати всі: й органи влади, і громадськість. Громадськість має про це заявляти на весь голос, влада має оперативно реагувати. Для цього є «надзвичайна» комісія. Зараз якраз слухання цього питання дасть нам можливість окреслити кроки, які ми можемо зробити без великих затрат, але які могли б поліпшити ситуацію. Я ще працював у районі, коли ми їздили у київський Інститут води, унікальний, який продав ще в кінці 1960-х років свої технології американцям. Частково ці технології використовувались в таблетках, які кидають в брудну воду – і можна її пити. І ми ознайомлені були з чудовою системою що питної води, яка використовується сьогодні в Борисполі, Броварах і в Києві є кілька кюветів таких. Якраз таку систему можна було б запроваджувати у Вінниці, – говорить Анатолій Олійник.
«Консультації починаються з найбільших бажань тих, хто бере в них участь» – чому голова облради досі не має заступників
Прогнозували на цій сесії й розгляд «гарячого» питання – про заступників голови обласної ради. Але не судилося – консультації стосовно кандидатур тривають, – повідомив Анатолій Олійник. Хоча, каже, заступники йому, звичайно ж, потрібні. Обирати їх будуть два, відповідно до закону «Про місцеве самоврядування».
Якщо хтось буде вносити пропозицію скоротити одну посаду заступника – штовхатиме облраду на порушення Закону, – вважає Анатолій Олійник. – Я очолюю колегіальний орган. Це – потрібно розуміти, що внести в сесійну залу, щоб воно було проголосоване. Нині проводяться консультації, ми на шляху до того, що будуть внесені кандидатури, які отримають більшість і будуть з честю виконувати обов’язки заступників.
За словами Анатолія Олійника, особливого права вибору щодо тієї чи іншої кандидатури він особисто не має.
У законі прописано, що голова облради вносить кандидатуру. Якщо голова ради відповідальний, він має розуміти, що йому потрібно внести таку кандидатуру, яка отримає 43 або більше голосів. Якщо просто внести кандидатуру, щоб «подразнити» депутатів, то це можна було б і сьогодні зробити. Тому на цей час консультації тривають.
Чи важко зараз проходять консультації?
Консультації завжди починаються із найбільших бажань тих, хто бере в них участь.
Охочих, взагалі, багато, чи це така посада, на яку не дуже хочуть йти?
Є бажаючі. Я думаю, що кожен хотів би себе проявити на цій посаді.
Не називаючи прізвищ, серед них є ті, кого Ви особисто хотіли б бачити?
Всіх 82-х депутатів…
Навіть Людмилу Щербаківську?
А чому б ні? Вона була моїм першим заступником і заступником – коли я був головою ОДА.
Ви ж прекрасно розумієте, що не кожен зможе…
Я розумію, що не всі зможуть. Коли тому, хто вміє пропоную, хорошій, порядній людині, він каже: «хіба що Ви мене навчите». Я кажу: «Цього не навчиш, це – практика, це важкий шлях до того, щоб щось вміти». Ми ж коли йдемо до лікаря, хочемо йти до професіонала.
Втім, має Анатолій Олійник й особисту мотивацію не затягувати з обранням собі заступником. Адже, каже, зараз ні захворіти, ні піти у відпустку не має права. Тому, вочевидь, «гарячого» слід чекати вже на наступній сесії облради.