Жиляники, дужики та полоскання горілкою: яким був Великий піст в українській традиції

Новини Вінниці Новини України Статті

18 березня у православних християн почався Великий піст. Він є найдовшим з усіх календарних постів і триватиме сім тижнів до Великодня.

Харчування під час Великого посту

– Найсуворіший піст тримали у перший тиждень. Він називався збірним. Збиралися птахи з вирію, збиралися дівчата, вони обирали дівчину, яка керуватиме веснянками. Також збиралася громада, щоб вирішити, кому допомагати впродовж посту.

Перший день Великого посту називається жилавий понеділок, чистий, полоскозуб. На Закарпатті він називався поминальним. У жилавий понеділок не готували, не варили, тому він ще називався чистим. Готували лише жиляники – коржики з житнього тіста. Також могли їсти хрін та редьку. Родина сідала їсти пізно. Горщики залишалися чистими.

Чому полоскозуб? В перший день треба було пополоскати рот горілкою. Тільки пополоскати, вживати не можна було. Збиралися у корчмі, полоскали рот після масних страв. В деяких регіонах, зокрема на Поліссі, могли їсти капусту і сушені сливи. В інших регіонах готували дужики – коржики для того, щоб залишатися дужими, щоб сили не покидали організм. Їжа була бідною, каші не засмачували олією в перший тиждень, лише борщ могли приправити олією. У перший день також їли картоплю, капусту, огірки, пісний хліб.

Сильні обмеження також були у п’ятницю, але були й послаблення на Благовіщення та на Вербну неділю, Лазареву суботу.

Третій тиждень Великого посту. Що можна робити?

– Їсти можна овочі, але було заведено обмежуватися у десертах. На другий і третій тиждень чоловікам можна було виконувати сільськогосподарські роботи, а жінки могли шити та прясти, на першому тижні Великого посту це робити заборонялося. Дівчата, які не вийшли заміж, в цей час могли вишивати весільні рушники.

На Західній Україні під час Великого посту знімають вишивки з хати, адже вони символізують радість. І на Лівобережній, і на Правобережній Україні не носили в піст вишитий одяг, адже це святковий одяг, носили так звані «буденки», також не носили червоного намиста.

В давнину у перший тиждень їли гриби, квашення, солонощі і рибу. Другий тиждень посту називався Другою седмицею. Цього тижня дівчата починали вишивати перлами свій майбутній вінчальний одяг.

Третій і четвертий тиждень посту називається Хрестопоклонним. У четвер пекли з пісного тіста “хрести” з родзинками посередині. Через те, що на хресті прийняв смерть Ісус Христос заради порятунку людей, хрест став особливо шанованим. В давнину хрести прикрашали перлинами і носили на шовкових шнурках.

П’ятий тиждень посту називається Похвальною седмицею.

Шостий тиждень – Вербна неділя, а субота у Вербну неділю Великого посту називається Лазаревою суботою. Назвали цей день на честь Лазаря – брата Марфи та Марії, якого воскресив з мертвих Ісус Христос.

Джерело: https://hromadske.radio

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *