Підтримати петицію із вимогою нагородити українських військових та спецслужбовців, причетних до підготовки операції із затримання «вагнерівців». Із таким проханням звернувся до вінничан депутат обласної ради, керівник фракції «Європейської Солідарності» та очільник обласної парторганізації Андрій Гижко.
Політик зазначив, що відповідну петицію на сайті президента опублікували ветерани російсько-української війни та попросив небайдужих мешканців Вінниччини підтримати пропозицію захисників України своїм підписом.
«Ветерани російсько-української війни, об’єднані у громадську організацію ГО “Res_Publica. Брати по Зброї” ініціювали петицію з вимогою нагородити всіх причетних до планування і підготовки спецоперації, яка мала призвести до затримання вагнерівців – найвищими державними нагородами, зокрема, колишнього голову ГУР МОУ Василя Бурбу та першого заступника голови СБУ Руслана Баранецького.
Бо ці люди провели величезну, фахову та блискучу роботу.
І точно не їх вина в тому, що спецоперацію було зірвано політичними зрадниками і боягузами на Банковій», – написав Андрій Гижко на своїй сторінці у Facebook.
Що за петиція?
Петиція із вимогою нагородити офіцерів, причетних до операції із затримання «вагнерівців» з’явилася на сайті Президента України 19 листопада. Автор звернення – голова ГО «Res_Publica. Брати по Зброї», військовослужбовець 10-ї гірсько-штурмової бригади Гліб Бабич.
У тексті петиції зазначається, що підготовка спецоперації із затримання російських терористів із ПВК «Вагнер» стала результатом блискучої роботи українських спецслужб, які довели вміння працювати на рівні найдосвідченіших розвідок світу. Відтак, переконаний автор петиції, вони заслуговують на державне визнання.
«Ми, більш ніж 1000 учасників російсько-української війни, об’єднані в ГО “Республіка. Брати по Зброї” пишаємося професійним подвигом наших побратимів. Ми закликаємо Президента України нагородити всіх причетних до планування і підготовки спецоперації, яка мала привести до затримання злочинців, які вбивали наших воїнів і мирних громадян на Донбасі у складі російсько-окупаційних військ – найвищими державними нагородами, зокрема, колишнього голову ГУР МОУ Василя Бурбу та першого заступника голови СБУ Руслана Баранецького», – йдеться у петиції
Підтримати петицію можна за посиланням.
Що таке «справа вагнерівців?»
У липні 2020 року у Мінську затримали понад тридцять членів російської приватної військової компанії «Вагнер», причетних до бойових дій проти України на Донбасі, а 14 серпня їх видали Росії. Тим часом головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов оприлюднив інформацію про зірвану довгопланову спецоперацію США, України та Туреччини по затриманню бойовиків ПВК.
Як зазначив пан Бутусов, вагнерівців навмисно виманили у Мінськ українські спецслужбовці, щоб потім затримати у Києві під приводом вимушеної посадки літака. За легендою спецоперації, «вагнерівці» направлялися до Венесуели. Щоб виманити бойовиків, міжнародна коаліція спецслужб спеціально працевлаштувала у південноамериканській країні кількох членів угруповання. У Венесуелі вони нібито мали охороняти нафтові вишки «Газпрому».
За словами Бутусова, спецоперація була зірвана після доповіді в Офіс Президента України. За дзвінком з вищого оточення президента, операцію перевезення бойовиків було відтерміновано через заплановані переговори з Росією, під час яких було намагання уникнути гострих конфронтацій.
Після дзвінка, вагнерівців затримала Білорусь і видворила у Росію, таким чином зірвавши дороговартісну операцію.
Дослідженням «справи вагнерівців» зайнялася міжнародна розслідувальна група «Bellingcat». Один із розслідувачів групи Христо Грозєв заявив, що група «Bellingcat» не лише проводить розслідування у цій справі, але й збирається оприлюднити документальний фільм.
У зв’язку зі зйомками цього документального фільму Христо Грозєв прибув 10 березня 2021 року до Києва, де провів низку зустрічей.
Те, що спецоперація дійсно була, як і той факт, що вона була зірвана Офісом Президента, підтвердив звільнений на момент операції екс-голова ОП Андрій Богдан. Він зазначив, що все написане Бутусовим мало місце і все було навіть гірше.
Водночас, чинний голова ОП Андрій Єрмак, якого вважають одним із винуватців «вагнергейту», називає спецоперацію «детективною історією, вигаданою від самого початку і до кінця».
Пізніше, в оприлюдненому 24 червня 2021 року інтерв’ю телеканалу 1+1, Президент Володимир Зеленський визнав факт проведення спецоперації по захопленню російських найманців з ПВК «Вагнера» та зізнався, що попередив про спецоперацію самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
У Верховній Раді була створена Тимчасова слідча комісії у «справі вагнерівців», але її робота не мала жодних наслідків. Опозиційні нардепи з «Європейської Солідарності» вважають, що роботу ТСК фактично зірвали провладні колеги з «президентської» фракції «Слуга народу».
Розслідування Bellingcat
17 листопада 2021 року було оприлюднене розслідування групи Bellingcat щодо операції українських спецслужб із затримання найманців ПВК «Вагнер». Розслідування підтвердило факт існування такої спецоперації та розкрило її деталі.
Розслідувачі, які збирали інформацію з документів, аудіозаписів та розмов з українськими розвідниками, називають спецоперацію «унікальною».
За день до початку операції, тодішній начальник ГУР Василь Бурба та заступник голови СБУ Руслан Баранецький прибули до Офісу президента України з наміром надати останній звіт щодо підготовки затримання бойовиків. Проте, зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським вони не змогли.
Бурба переповів журналістам Bellingcat, що голова Офісу президента України Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень, оскільки напередодні Зеленський домовився про перемир’я на Донбасі і не хотів його зриву. За словами колишнього очільника ГУР, компромісом стало перенесення операції на чотири дні. Вилетіти з Мінська найманці мали б 29 липня 2020 року.
Зауважимо, що встановлений влiтку 2020 року режим повного припинення вогню регулярно порушувався російськими гібридними силами. Фактично, він не призвів до стабілізації ситуації на Донбасі.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці