«Крематорій» для Бершаді: місто на Вінниччині замерзає та задихається

Новини Вінниці Топ

Ситуація, близька до надзвичайної, склалася у Бершадській громаді. За два тижні до зими місто замерзає без теплопостачання: нещодавно відкрита твердопаливна котельна здатна радше отруїти чадним газом, аніж зігріти, а неремонтовані тепломережі не витримують найменших навантажень, через що по всьому місту стаються пориви. У якості «вишеньки на торті» – підвищення тарифу на опалення для населення. У пошуках вирішення «теплового» колапсу бершадчани вранці 16 листопада зібралися на протест під стінами міської ради.

«Велика афера»?

Передвісником енергетичної кризи у Бершаді стала несподівана та стрімка заміна міськрадою компанії-теплопостачальника. Впродовж кількох років цю послугу бершадчанам надавало приватне підприємство «АВКУБІ», яке «обігрівало» місто двома потужними твердопаливними котлами. Однак, місто заборгувало постачальнику 5,7 мільйонів гривень, і замість того, щоб покрити заборгованість, міськрада вирішила просто відсторонити від справ «АВКУБІ».

Володимир Диманський

«Нам заборгували за надані послуги понад п’ять мільйонів гривень, при цьому споживачі за опалення платили справно. Коли я прийшов до міського голови і спитав, чому виникла заборгованість, він пояснив, що ковід на дворі і треба закуповувати кисень. Я сприйняв це, тому що дійсно зараз життя людей – найважливіше. Однак коли я за кілька місяців знову поставив те саме питання, мер сказав, що  треба закуповувати автобуси для шкіл. Як виявилося, ані кисень, ані автобуси, не закуповувались. А в травні цього року нам поставили вимогу – продати котельню місту за 3,5 мільйони, а вже потім буде порушено питання про борг. У жовтні місяці в котельній почали розбирати опалення, щоб я не міг розпочати опалювальний сезон. Нам сказали, що більше з нами не працюватимуть, бо ми не продаємо котельню. Ми звернулися до суду. Поки що жодного рішення він не виніс», – розповів директор «АВКУБІ» Володимир Диманський.

На місце «АВКУБІ» прийшло інше приватне підприємство – «ДОБРОТЕХ». Воно працює на потужностях іншої, нової котельні, відкритої буквально перед початком поточного опалювального сезону. Що прикметно – встановлення необхідного обладнання обійшлося місту у 20 мільйонів гривень, взятих у кредит, при цьому погасити борг у 5,7 мільйонів влада чи то не спромоглася, чи то не захотіла.

Разом зі зміною постачальника змінився і тариф: з 1 700 до 2 800 гривень за гігакалорію. Попри суттєве подорожчання опалення про якість послуг і говорити годі, адже під час проєктування нової котельні були допущенні прорахунки, через що потужностей об’єкта не вистачає для бодай найменшого «обігріву» міста.

Людмила Шевчук

«Влада посварилася із постачальником, який роками опалював місто. Раніше все було добре – ми взимку клали ковдри на батареї, щоб в квартирах не було спекотно. Тепер, поставили нову котельню, через неї у нас немає тепла та перепади у мережі, труби рвуться», – розповідає місцева мешканка Людмила Шевчук.

Раїса

«Із попереднім постачальником ми співпрацювали десь сім років. Ми грілися від початку опалювального сезону і до його завершення. Тепло у квартирах було, і ми не проти надалі співпрацювати з тим самим постачальником», – підтверджує ще одна учасниця мітингу, пані Раїса.

Представники опозиції у міській раді стверджують: владна команда вчинила аферу, «підім’явши» під себе прибутковий бізнес, але організувати його не зуміла.

о

Олексій Січак

«Мітинги, спричинені некомпетентністю влади, вже стали традицією для нашого міста. Все, що вони роблять – це афери. І наразі бачимо велику аферу, через яку постраждали люди. Влада не хоче оплачувати борг, який утворився перед компанією-постачальником опалення і вирішила побудувати свою котельню. Але прорахувалися, поставили котли, які не відповідають потужностям, і люди мерзнуть. Котли не можуть обігріти оселі навіть попри те, що поки що на дворі плюсова температура», – каже депутат міської ради від «Європейської Солідарності» Олексій Січак.

Міський голова Віталій Драган у свою чергу стверджує: як очільник громади він не мав іншого виходу, окрім як побудувати нову котельню.

Віталій Драган (в центрі)

«Я зрозумів, що з компанією «АВКУБІ» легко не буде. Вони заявляли: якщо з ними не буде проведено повний розрахунок за надані послуги, то подачі тепла не буде. Як мені, як міському голові, треба було діяти?», – виправдовувався він перед протестувальниками.  

«Крематорій» замість обігріву

«Холодність» – не єдина проблема побудованої чинною владною командою котельні. Через суттєві недопрацювання на етапі проєктування, дим від котельної вкриває навколишні вулиці, від чого страждають люди.

«Труби котельні розташовані надто низько, і чадний дим поширюються навколишніми вулицями. До лікарні з отруєнням чадним газом поступила дитина, яку довелося «крапати» у реанімації», – зазначила учасниця протесту Раїса.

Пенсіонерка Людмила Шевчук гірко іронізує: між собою містяни називають споруду «крематорієм».

«Ця котельня спричиняє дуже сильні викиди в атмосферу, дихати немає чим. Ми між собою називаємо її «крематорієм для Бершаді», – говорить вона.

І поки люди бідкаються, влада традиційно розводить руками.

«Те, що дихаємо димом – це технічна помилка, вона виправлється», – тільки й сказав міський голова Віталій Драган.

Місто замерзає, мер відпочиває

Громадяни пригадали міському голові і той факт, що в час, коли ознаки «теплової» кризи лише починали проявлятись, депутати міськради кілька разів збирались на спеціальні засідання, проте очільника громади на них не було.

«Дві наради було щодо опалення, ви не прийшли, були у відпустці. Проблема з опаленням кричуща, дитячі садки та школи не працюють, а мер у відпустці. Як це можливо?», – запитався Олексій Січак.

«Я теж жива людина і маю право на відпочинок», – відповів йому Віталій Драган.

Протестувальники воліли почути від влади план дій щодо подолання цілого комплексу проблем, але жодних пропозицій ані мер, ані представники його команди не надали. Питання залишається невирішеним. Коли в оселях бершадчан нарешті стане тепло – наразі невідомо.

Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *