Одній з головних туристичних принад Вінниці – світломузичному фонтану Roshen 4 вересня виповнеться 10 років. Як народилась та втілювалась у життя ідея створення унікального фонтану, що приваблює тисячі туристів – пригадали колеги з видання Vinbazar.
У виданні згадують: після паводку у 2008 році експерти виявили, що дамба на Південному Бузі біля Старого міста аварійна і при сильнішому повноводді може не витримати. Прогулянкова смуга від Староміського мосту до півострова «Бригантина» будувалася ще протягом 1963-1968 років, тому вирішили провести реконструкцію. Виконати укріплення гідроспоруди, на якій знаходилася фабрика, погодився Фонд Петра Порошенка.
До цього берег навпроти острова Кемпа мав досить посередній вигляд.
Попередньо представили візуалізацію, як набережна мала виглядати після реконструкції. Згодом поряд із підприємством запропонували облаштувати річковий фонтан, який за радянських часів вже був у цьому місці.
Будівельні роботи розпочалися у 2010 році. Відрізок набережної довжиною 700 метрів від Центрального мосту до фабрики Roshen цілком перебудували. Для встановлення фонтана розчистили русло річки Південний Буг. Дістали 28 000 куб. м. ґрунту з дна.
Загальна вартість реконструкції та встановлення фонтану перевищувала 70 млн грн. Витрати на себе взяв Фонд Петра Порошенка.
Над розробкою водограю працював директор німецької компанії Emotion Media Factory Ральф Доу. Унікальність конструкції в тому, що взимку її можна опускати під воду, що дозволяє залишати окремі деталі неушкодженими, тому що вони не замерзають.
«На сьогодні це єдиний фонтан у світі з такою складною конструкцією занурення під воду. У фонтана унікальна система – він на час зими занурюється під воду і перезимовує під льодом. Конструкція самого фонтану складна, оскільки він стоїть на воді і підводні течії обумовлювали складність. Річна вода має бруд, але система працює і з цим проблем немає», – розповідав інженер у 2012 році.
Будівництво фонтану тривало 546 днів. Під час відкриття Петро Поршенко озвучив вартість самого водограю – 37 мільйонів гривень. Ще 35 обійшлася набережна, яку міська рада погодилася перейменувати у Roshen.
«Ми зробили тут не просто бетон, а сучасні гідротехнічні споруди, перевірені експертами. Ми вирішили зробити це не тільки корисно, а й красиво. Так з’явилася ідея найкращого в Європі світломузичного фонтану», − говорив тоді Порошенко.
Так вперше тестували та налаштовували світлове шоу. Для проекції на водяний щит біля острову Кемпа (Фестивальний) збудували спеціальний маяк. З нього зображення й сьогодні подається на фонтан.
Урочисте відкриття відбулося 4 вересня 2011 року. На святковому концерті виступали гурти ТІК та «Мандри», а також Оксана Білозір. Завершували шоу масштабним феєрверком.
Протягом десяти років фонтан Roshen розпочинає роботу в квітні, а завершує всередині жовтня. Зміни відбулися лише у 2020 році, коли тривав карантин через коронавірус. Старт сезону переносили на серпень.
Сьогодні на водограї показують п’ять основних світлових шоу:
- «Ельфи»;
- «Маленький принц»;
- «Винаходи»;
- «Лебедине озеро»;
- «У0країнське».
У 2021 році відкриття сезону не було. Офіційно водограй не працює до завершення карантинних обмежень, але насправді шоу на фонтані показують щоденно починаючи від Великодня, який цьогоріч святкували на початку травня.