Шаргородська міська рада збільшила податкове навантаження на місцевих підприємців. Відповідно до рішення сесії, найближчі три роки власники магазинів на території громади сплачуватимуть за кожен квадратний метр комерційної нерухомості 0,5% – 1% від розміру мінімальної заробітної плати. Таким чином, для деяких підприємців податок виріс у 10 разів, оскільки раніше його ставка складала всього 0,1%. Водночас, громадянам за підтримки частини депутатського корпусу вдалося відстояти податок на житлову нерухомість на рівні 0,1%, хоча у міськраді планували підвищити його до 0,4%.
Скандальна сесія та суперечливі рішення
Вранці 7 липня близько двохсот мешканців Шаргороду зібрались з плакатами біля міської ради, де назрівала палка дискусія. Під час чергової сесії депутати мали розглянути рішення про підвищення ставок податків на нерухомість. Під збільшення оподаткування підпадали як житлові, так і комерційні будівлі. Останнє особливо непокоїло місцевих дрібних підприємців, по яких і без того вдарила коронокриза.
Один з плакатів, що принесли громадяни, максимально чітко висловлював їхні претензії: «Ми за податки, але чесні, а не ярмо на шиї у підприємців та людей». Ще до початку сесії виник невеликий конфлікт: активістів, що вимагали справедливого та обдуманого оподаткування, не хотіли допускати на сесію правоохоронці. Зрештою, після діалогу між активістами, поліцією та частиною депутатів, ініціативну групу громадян все ж пустили до зали засідань, але неоднозначні ситуації на тому не скінчилися.
Міський голова Володимир Барецький впродовж години доповідав про доцільність суттєвого збільшення податкових ставок. Опозиційні депутати та гості засідання стверджують, що таким чином очільник міста порушив регламент.
«Міський голова, порушуючи регламент, годину розповідав про те, яка бідна наша громада, і як повинен наповнюватись бюджет. При цьому він то давав, то не давав слово опонентам і маніпулював цифрами. З його слів, підприємці сплачують лише один податок – податок на нерухомість. Всі наші податки прив’язані до мінімальної зарплати, і встановлювати податок одразу на три роки – нонсенс, у жодній громаді так не робили», – розповіла депутатка Вінницької облради від «Європейської Солідарності» Валентина Вельган, яка прийшла на сесію, щоб підтримати вимоги активістів.
Валентина Вельган переконана, що підвищення податку дуже сильно вдарить по бізнесу. Вона зазначила, що не розуміє, чому сусідні Мурафська, Жмеринська та Барська громади встановили податок на комерційну нерухомість на рівні 0,2% – 0,4%, а Шаргород пішов шляхом значного збільшення фінансового навантаження на бізнес.
«Люди жахнуться, коли прийдуть платіжки, особливо страждатимуть маленькі сільські магазини, в яких і так важке становище», – стверджує вона.
Нові ставки оподаткування, переконана депутатка обласної ради, змусять власників малого бізнесу йти «в тінь» – переоформлювати комерційні підприємства під виробничі (які не оподатковуються), і таким чином ухилятись від податків. До того ж, міська рада створює комісію, що буде визначати «пільгові категорії» підприємців, чиї магазини не оподатковуватимуться. Це, вважає Валентина Вельган, може створити простір для корупції.
«Влада спонукає підприємців шукати варіанти не платити великі податки. Вони керуються тим, щоб у ручному режимі надавати пільги, щоб підприємці приходили і кланялися. Це маніпуляція», – припускає депутатка облради.
Підприємці ж переконують – необґрунтовані тарифи призведуть не до наповнення бюджету громади, як очікує керівництво міської ради, а скоріше до економічного занепаду.
«Я вперше на сесії, і мені прикро, що вона проходить у такому балаганному варіанті. Збільшення податків – це смерть малого бізнесу. Ми, підприємці Шаргороду, звертаємося до міського голови та секретаря міської ради із проханням почути нас та переглянути розмір ставок податків, тому що вважаємо їх економічно необґрунтованими. Вони не враховують інтересів всіх верств населення і призведуть до занепаду регіону», – звернулася до сесії власниця малого бізнесу Людмила Благун.
Однак, міський голова аргументів не чув і стверджував, що підприємці мають сплачувати податки саме за запропонованою ставкою, а на податок на житлову нерухомість, мовляв, і без того діють пільги.
«Я обіцяв перед виборами, що всі будуть платити податки, і я це виконаю! Тому, хто ухиляється від податків, хто не зареєстрований, хто незаконно побудувався будуть платити! Пільгові категорії – пенсіонери, ветерани та інші, від податку звільняються. Це не мої забаганки, це вимога закону. Ти маєш платити податок, але якщо не можеш – не плати», – відрізав Володимир Барецький.
Зрештою, активістам та невеликій кількості депутатів, що висловлювались за перегляд запропонованих податкових ставок, переломити ситуацію не вдалося – податки для підприємців були встановлені. Однак, на житлову нерухомість все ж встановили податок на рівні 0,1%, замість 0,4%, як планувалося. До того ж, не стали суттєво збільшувати податкове навантаження на готелі: власники готельних закладів сплачуватимуть 0,5% податку, а не 1,5%, як передбачалося спочатку.
Боротьба триває
В ексклюзивному коментарі для нашого видання, заслужений економіст України, голова фракції «ЄС» у Вінницькій обласній раді Андрій Гижко зазначив: податки сплачувати необхідно, але завищені збори лише шкодять економічному розвитку регіону, а тому він разом з колегами виступає за справедливе оподаткування.
«Відповідно до бюджетного та податкового кодексів, всі громади мають затвердити ставки місцевих податків на нерухомість і податок на землю під нерухомість. Це стосується всієї нерухомості на території громади: від маленьких кіосків до великих підприємств і житлової забудови. Це питання наразі дуже болюче для людей, бо дуже в багатьох громадах, де є монобільшість, хочуть максимально підняти податкові ставки. Так зробили, наприклад, у Хмільнику, ця ж ситуація відбувається і в Шаргороді.
Зрозуміло, що податки потрібні для наповнення бюджету, але з іншої точки зору – неможна бездумно їх підвищувати, враховуючи коронокризу, яка вдарила по бізнесу. До того ж, у сільській місцевості дуже багато будинків, які були побудовані ще за радянських часів і сьогодні у якості спадщини перейшли дітям-онукам. Ці будинки дуже часто великі, а в декого від бабусь-дідусів по два-три таких стареньких будинки, і всі вони, за задумом деяких керівників місцевих органів влади, мають підпадати під збільшене оподаткування. Ми наполягаємо на тому, що треба провести діалог з підприємцями та мешканцями громад, щоб визначити та встановити справедливі, обдумані податки», – сказав Андрій Гижко.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці