Алергія, небезпечні водні бактерії, паразити – звичні «супутники» літа, здатні нашкодити не тільки нашій відпустці, а й здоров’ю. Про те, як розпізнати небезпеку та побороти її розповіла доктор біологічних наук, професорка Вінницького медичного університету ім. Пирогова Вікторія Родінкова в ефірі «Інтелект-шоу ЄС».
Тополячий пух: ворог чи друг?
За словами Вікторії Родінкової, 30% населення вважаються чутливими до пилку рослин, а літо – якраз період їхнього цвітіння. Проте, пух тополі, який багато хто сприймає за алерген, насправді таким не є.
«Тополячий пух – один із найбільш кричущих міфів. Він не є алергеном, оскільки симптоми алергії спричиняє пилок, а пух – це не цвіт тополі, це вже її насіння. Тополя пилкує одна з перших і викидала пилок ще у березні, а те, що літає зараз – це вже маленька «дитинка» тополі, вона не викликає алергії, хоча може лоскотати порожнину носа, чим викликати чхання».
Як стверджує пані Вікторія, концентрація пилку у пуху тополі не перевищує 30%, що ніяк не може викликати алергію.
«Зараз дійсно триває цвітіння злаків – час алергії на пилок, але ми бачимо пух і грішимо на тополю», – говорить професорка.
Купатись чи не купатись?
Однак, алергія – не єдина небезпека, яка чатує на нас влітку. Найбільш обережними, стверджує Вікторія Родінкова, треба бути під час купання у водоймах:
«Навіть попри те, що на міських пляжах Вінниці вперше за багато років дозволили купатись, треба мати на увазі: у воді все одно залишається багато бактерій, небезпечних мікроорганізмів. Саме тому важливо не ковтати і не втягувати носом воду».
Експертка застерігає: чи не найпоширенішим мешканцем прісних водойм є амеба Naegleria fowleri (неглерія Фоулера). Вона небезпечна тим, що спричиняє менінгіт при потраплянні у мозок через носову порожнину. Під особливою небезпекою – люди з пониженим імунітетом.
«Якби я хотіла покупатись у Південному Бузі на території Вінниці, то для мене головним правилом було б не ковтати воду і не вдихати її», – стверджує пані Вікторія.
Експертка зауважує, що куди кращими із санітарної точки зору місцями для купання є глибокі озера та кар’єри.
Юшка та шашлики
Відпочиваючи поблизу води, ми, як правило, смажимо шашлики чи варимо юшку із щойно звареної риби, і тут також є своя небезпека.
«Я знаю людину, яка мала щастя піти на шашлики з друзями і тепер має підозру, що в неї бичачий ціп’як. Це велетенський черв’як довжиною до 30 метрів. Тож, вживаючи м’ясо, обов’язково переконайтесь, що воно пройшло необхідну ветеринарну перевірку», – каже Вікторія Родінкова.
Ще один поширений паразит, який може приховуватись у м’ясі – трихінела.
«Це круглий черв’як, який живе у свині, оскільки вона є всеїдною і їсть, в тому числі, поширювачів цього паразиту – гризунів».
При цьому паразитів не завжди можна вбити навіть добре просмажуючи м’ясо.
«Ви не вб’єте трихінелу, навіть якщо дрібно поріжете м’ясо і будете варити його два дні, тому що вона живе у капсулі, яку формує з тканин організму-господаря та з вапна. Однак, трихінела може померти у нашому шлунку. Що ж стосується ціп’яка, то його простіше вбити термічною обробкою, але проти нього краще допомагає тривала заморозка м’яса».
Ті ж, хто любить риболовлю, мають знати про ризик «знайомства» з іншим черв’яком – опісторхісом.
«Це так звана котяча двоустка. Наш регіон є ендемічним по епісторхозу. Особливо треба дивитись під луску та зябра риби – чи немає там цист», – зазначила Вікторія.
Нагадаємо, «Інтелект-шоу ЄС», в ефірі якого Вікторія родінкова розповіла про необхідні влітку перестороги, – це ток-шоу, яке виходить за підтримки Вінницької організації «Європейської Солідарності». Програма представляє собою дружнє обговорення вінничанами актуальних подій чи явищ.
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці