Ініціативна група учасників бойових дій з Вінниці зустрілась із директором департаменту земельних ресурсів міської ради Сергієм Кушнірчуком. Предметом обговорень були 80 соток землі на П’ятничанах, які ветерани російсько-української війни вже кілька місяців безуспішно намагаються отримати у користування. Діалог, що відбувся на території самої ділянки, фактично затвердив непорозуміння між сторонами.
«Зняте» земельне питання
Ще навесні дев’ятеро бійців АТО/ООС знайшли в реєстрах вільну земельну ділянку площею 80 соток у мальовничій місцині в районі П’ятничан. Відповідно до плану зонування міста, «нічийна» поки що територія призначена для житлової забудови. Користуючись законним правом на отримання вільних земельних ділянок, атовці звернулися до міської ради.
У квітні на сесію міськради було винесено проєкт рішення щодо «ласого» шматка землі. Вердикт сформованої у муніципалітеті більшості мав прозвучати однозначно – «відмовити у праві користування землею». Однак, цьому завадило звернення, яке ветерани та члени їхніх родин написали на ім’я депутатки міської ради від «ЄС» Олени Верлан-Кульшенко.
Під час пленарного засідання пані Олена наполягла на тому, щоб проєкт рішення зняли з порядку денного, оскільки конкретні причини відмови не були названі. У проекті рішення відмову виділити земельні ділянки пояснили тим, що йдеться нібито про рекреаційну зону. Хоча фактичним визначенням на плані цих же земель вказано – під індивідуальне будівництво житла.
Вислухавши заяву Олени Верлан-Кульшенко, міський голова Сергій Моргунов закликав працівників міськради пояснити причини відмови. Втім, відповіді були настільки недолугими, що у підсумку рішення зняли з голосування.
Зустріч у хащах
Наступний раунд боротьби захисників України за своє законне право відбувся вранці 18 червня. Ініціативна група атовців та Олена Верлан-Кульшенко поспілкувались із директором департаменту земельних ресурсів міської ради Сергієм Кушнірчуком безпосередньо на земельній ділянці, навколо якої точиться суперечка.
«Історія тягнеться вже три місяці. Нам дають різні відмови. До цієї пори рішення так і не прийнято, конкретної відповіді не було», – коментує ситуацію один з претендентів на землю Сергій Плахотній.
Учасники діалогу оглянули хащі, дуже вдало розташовані неподалік лісу та річки.
У розмові з Сергієм Кушнірчуком атовці стверджували: ділянка призначена під житлову забудову, але захаращена і нікому не належить, а тому вони не розуміють, чому не можуть стати на ній господарями.
Посадовець, у свою чергу, наполягав на тому, що облюбована ветеранами російсько-української війни територія межує з ділянкою, яку орендує «Вінницяобленерго». Він зазначив, що підприємство має намір побудувати там підстанцію на 110 кВ, і що вказані 80 соток можуть потрапити під санітарну зону об’єкту. Проте, проєкту підстанції директор департаменту земельних ресурсів не бачив і не знає, чи точно буде побудовано об’єкт. Лише вказав, що «обленерго» має довгостроковий договір оренди і якщо буде «будуватись», то, за будівельними нормами, омріяна атовцями ділянка підпаде під санітарну зону підстанції.
«Є затупікована земельна ділянка, є договір оренди, сплачується орендна плата. До того ж, є санітарні та будівельні норми і правила», – відрізав він.
«Там майже гектар землі. То санітарна зона займе весь гектар, весь гектар заберуть?», – спиталася у Кушнірчука Олена Верлан-Кульшенко
«Можливо, гектар, можливо не гектар, можливо нічого…», – відповів посадовець
«А на підставі чого ви тоді відмовляєте атовцям?», – резонно поцікавилася депутатка від «ЄС».
«Тому що є затупікована ділянка бід пудівництво підсанції», – аргументував Кушнірчук.
Далі діалог між депутаткою та посадовцем поступово втрачав конструктив:
Верлан-Кульшенко (надалі – В-К): «То таким чином Вінниця не може виділяти жодної земельної ділянки, тому що в перспективі поруч може бути побудовано абсолютно будь-що?».
Кушнірчук (надалі – К): «Якщо наміри заявників відповідають нормам, стандартам і правилам…»
В-К: «Але ж в нас немає документації на будівництво підстанції».
К: «У містобудівній документації є зона «І.Н.» – інженерні інфраструктури. Вони повинні мати п’ятидесятиметрову санітарну зону».
В-К: «То ж не гектар…».
Підсумки зустрічі Олена Верлан-Кульшенко прокоментувала так:
«Департамент говорить про наявність в майбутньому на цій ділянці електромереж. Разом з тим, жодного документа, який би це підтверджував, вони не мають. Спираються на те, що є орендар іншої земельної ділянки, який, ймовірно, колись захоче проводити лінії електропередач. Зрозуміло, що така відповідь не влаштовує нікого, і ми з хлопцями будемо боротись далі».
Тож, жодних результатів зустріч не мала, однак учасники бойових дій готові надалі стояти на своєму. Єдине, за що вони переймаються, – аби 80 соток не розподілили між кимось іншим, поки йдуть суперечки. Вони кажуть, що навколо ділянки чудова природа, тому на неї може покласти око хтось із «серйозних» людей.
Для довідки: Законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок.
Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці
Як завжди відмахуються, їм бійці треба лише на фронті, а коли повертаєшся, то про тебе забувають