У Вінниці впродовж трьох місяців на базі міжнародного центру «Україна ‒ Норвегія» у ВНТУ ветерани АТО/ООС, військовослужбовці та члени їхніх родини навчалися, як стати підприємцями. 35 слухачів по закінченню курсу «Підприємництво та інформаційні технології в бізнесі» проєкту «Норвегія – Україна. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему», отримали дипломи та сертифікати.
Як інформує видання «АрміяInform», Вінниця стала першим містом, де частково навчання ветеранів було профінансовано з міського бюджету.
Відтак, місто профінансувало навчання 10 з 35 слухачів.
«Вінниця стала першим містом в Україні, яке долучилось до співфінансування проєкту «Норвегія – Україна». Також фахівці з міської ради, які активно займаються напрямком соціального підприємництва, взяли зобов’язання підготувати 10 соціальних підприємців із числа наших слухачів. Наразі доопрацьовуємо бізнес-плани наших випускників і будемо подавати їх на отримання грантів за міською програмою із соціального підприємництва, за програмою обласної державної адміністрації для підприємців-початківців тощо», – зауважив Юрій Бурєнніков, керівник проєкту у ВНТУ та директор Міжнародного центру «Україна – Норвегія».
Окрім того, Володимира Скосогоренка, який є ветераном та випускником проєкту «Норвегія – Україна», а нині викладає для його слухачів основи психології та надає їм індивідуальні консультації, запросили до Чернівецького національного університету. Онлайн-лекціями вінницького психолога зацікавилися викладачі цього вузу, на базі якого також реалізовується проєкт із соціальної та професійної адаптації «Норвегія – Україна». Як зазначив Юрій Бурєнніков, завдяки роботі Володимира троє чернівецьких слухачів курсів із числа військовиків вирішили створити бізнес-проєкти.
Також цьогоріч в програмі проєкту з’явилися нові дисципліни. До звичних основ підприємництва, бізнес-планування, ораторського мистецтва, тайм-менеджменту, англійської мови та психології додали управління проєктами й автоматизацію підприємницької діяльності.
Як йдеться в публікації, на сьогодні представники проєкту розглядають можливість впровадження нового напрямку навчання. Так, вивчається попит потенційних слухачів у освоєнні спеціальності, пов’язаної з логістикою і транспортними технологіями.
«Карантинні обмеження призвели до виникнення у Вінниці проблем із транспортними перевезеннями та логістикою. Тож вивчаємо, чи є запит серед ветеранів і членів сімей на відкриття власного бізнесу у сфері вантажних і пасажирських перевезень. Місто зацікавлене в покращенні якості роботи і громадського транспорту, і приватних перевезень та готове співфінансувати навчання слухачів за цією спеціальністю», ‒ додав директор Міжнародного центру «Україна – Норвегія».
Як зазначив Юрій Бурєнніков, нині триває завершальний етап підготовки 15-17 бізнес-планів до подання на отримання грантів. Із найцікавіших ідей – пошиття виробів зі штучної шкіри, зокрема сумок, клатчів тощо, виготовлення дитячого одягу, виробництво монолітних конструкцій, вирощування мікрозелені, зелені та їстівних квітів.
Кореспондентка «АрміяInform» також поспілкувалася з випускниками. Серед них ‒ Валентин Климчук, ветеран. На війну пішов добровольцем у 2014-му одразу після закінчення ПТУ, коли йому було 18. У 2017-му демобілізувався. Як розповів хлопець, йому було дуже важко адаптуватися до цивільного життя.
«Стосунки, до яких звикає солдат на війні і які вибудовуються у військовому колективі, суттєво різняться від стосунків, які є в цивільному просторі. Дуже важко звикнути до того, що навколо тебе не побратими, що не потрібно всім довіряти та дружньо всіх сприймати», – говорить він.
За три роки цивільного життя Валентин змінив кілька місць роботи. Це і завод, і будівництво, і заробітки за кордоном. Долучитися до проєкту «Норвегія – Україна» хлопцеві підказала його посестра. Ще до початку навчання він твердо вирішив, що буде навчатися, адже хоче розпочати власну справу. Сьогодні вже випускник курсів побудував теплицю, де планує вирощувати зелень та мікрозелень.
Ще одна випускниця ‒ Олена Миколайчук, ветеранка, військовий медик. Жінка прийшла на курси, аби, з огляду на постійні оргштатні зміни у війську, підстрахуватися на випадок звільнення. На початку навчання у неї був задум відкрити простір для жінок і вдів ветеранів та військових, де можна було б проводити психологічні тренінги, спа-процедури, заняття йогою тощо. Але в процесі народилась ще одна ідея – створити у Вінниці готель для важкохворих людей.
«У мене мама вже 4 роки прикута до ліжка після інсульту і потребує цілодобового догляду. Це важко. І я розумію, що людям, які доглядають за важкохворими, потрібна можливість відпочити хоча б пару діб і водночас бути певними, що за їхньою рідною людиною буде гарний догляд. І це не лікарня, де атмосфера стає травматичним чинником для хворого, а саме готель, де люди можуть спілкуватися один із одним. Нас 4 слухачі, які об’єдналися і запропонували такий проєкт місту», ‒ розповідає жінка.
Олена вдячна викладачам, які допомогли порахувати фінансові витрати, потрібні для запуску проєкту, розказали, як організовувати й запускати рекламу, де шукати цільову аудиторію.
«Наприклад, я вважала, що для нашого проєкту цільовою аудиторією є хворі, а це виявляється не так, адже хворі – це користувачі. А цільова аудиторія – це діти і родичі, які спроможні платити за послугу», ‒ додає Олена Миколайчук.
Про ініціативу «Україна – Норвегія»
Проєкт «Україна ‒ Норвегія» започатковано за ініціативи Міжнародного фонду соціальної адаптації, МЗС Норвегії й Університету NORD у 2003 році й передбачав професійну перепідготовку та соціальну адаптацію звільнених військових та членів їхніх родин. Завдяки проєкту у 2014-му створено, а 2016-го розширено Норвезько-Український університетський альянс. Нині до нього входять 16 університетів (15 українських та норвезький NORD Університет). Із 2015 року до проєкту додались нові категорії слухачів: учасники бойових дій, члени їхніх родин, волонтери. Випускники курсів отримують свідоцтво про профпідготовку державного зразка (від навчального закладу України), спільний сертифікат університету NORD і українського навчального закладу, спільний диплом МЗС та Міноборони Норвегії.
Усі випускники упродовж року отримують соціальний супровід. У Вінниці слухачами, зокрема, опікується партнер проєкту ГО «Центр соціальної адаптації та розвитку «Європейська ініціатива».
Фото ‒ порталу «АрміяInform»
Актуальні новини Вінниці та області в нашому Telegram-каналі та на Facebook-сторінці