У вінницькому краєзнавчому музеї відкрили виставку бубнівської кераміки (фото)

Новини Вінниці Фото дня

З 16 березня у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрили виставку бубнівської кераміки. В закладі презентували понад 500 зразків керамічного мистецтва, в тому числі експонати з колекції обласного центру народної творчості.

Як інформують на Facebook-сторінці закладу, виставка триватиме до 16 квітня. Поки що зразками бубнівської кераміки можна насолодитися лише в онлайн-режимі, адже через посилені карантинні обмеження заклад закрито для відвідувачів.

Відомо, що на сьогодні елемент «Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки» включено до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини.

Про бубнівську кераміку

Як йдеться в дописі музею, традиції орнаментального розпису бубнівської кераміки почали формуватися в середині ХІХ ст. першими майстрами народного гончарства двох сусідніх сіл Новоселівка і Бубнівка нині Гайсинського району, які знаходяться одне навпроти другого на протилежних берегах річки Соб, лівої притоки Південного Бугу.

Основоположником та засновником цих традицій вважається Андрій Семенович Гончар (1823-1926), який юнаком втік від поміщика до Гайсина і впродовж певного часу був учнем Сили Жерденівського, місцевого майстра-гончара. Саме в Гайсині молодий юнак опанував технологію підполивяного розпису. Згодом, повернувшись у рідну Бубнівку, Андрій Гончар приніс з собою нову технологію і орнаментальну традицію, яка вразила місцевих гончарів красою візерунку і переливами досі небачених барв. Новітня естетика гончарних виробів припала до смаку і майстрам, і споживачам продукції. Конкурентна спроможність бубнівських гончарних виробів стрімко зросла.

Наступні покоління майстрів вносили свої індивідуальні риси в орнаментику бубнівського розпису, розвиваючи і збагачуючи її. З-поміж них брати Яків і Яким Герасименки, які працювали в тісному творчому тандемі – один творив форму виробу, а інший – її розписував.

Нині на Гайсинщині в селі Новоселівка діє музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків) та активно працюють послідовниці братів Герасименків, заслужені майстри народної творчості України – Фросина Міщенко (с. Новоселівка) і Тетяна Шпак (с. Бубнівка).

На сьогодні, розповідають в музеї, з метою збереження та розвитку цього напрямку гончарного мистецтва в Бубнівці щорічно проводиться обласний пленер майстрів «Освячені горном». Завдяки цьому на Вінниччині розповсюджується традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки.  

Як повідомляють в дописі, нині, крім майстрів Гайсинщини, її опанували:

  • майстри-гончарі подружжя – Василь Рижий і Наталія Лавренюк (м. Ладижин);
  • майстри-гончарі подружжя – Сергій і Світлана Погонці (с. Крищинці Тульчинського району);
  • майстер-гончар з Ямпільщини – Володимир Слубський (с. Довжок);
  • майстер-гончар – Вікторія Ніколаєва (м. Вінниця);
  • майстер-гончар – Михайло Діденко (м. Вінниця);
  • майстер-гончар – Людмила Філінська (м .Вінниця);
  • майстер-гончар – Ольга Цибуля (смт Вороновиця).

«Таким чином, традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки на сьогодні стала поширеним явищем сучасного мистецтва народної кераміки на Вінниччині. Саме тому до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини від нашої області першим включено елемент «Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки» як унікального явища багатовікового традиційного мистецтва. В експозиції виставки «Від витоків до сьогодення», учасниками якої є всі вищеназвані сучасні майстри-гончарі, представлено понад 500 зразків бубнівської кераміки, в тому числі експонати з колекції ОЦНТ», ‒ підсумовують в музеї.

Фото ‒ з Facebook-сторінці краєзнавчого музею

У нашого сайту тепер є Telegram

Також запрошуємо на нашу Facebook-сторінку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *