Органами прокуратури Вінницької області систематично проводяться перевірки та інформується громадськість про наявні недоліки в діяльності органів поліції під час адміністративного затримання та доставлення громадян, виконанні постанов суду про адміністративний арешт та умов тримання людей в спеціальних приміщеннях.
Так, у порушення вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, у Бершадському відділі поліції понад три години утримувався затриманий в адміністративному порядку громадянин. Працівниками Лівобережного відділенні поліції затриманого громадянина звільнили лише через чотири години.
Випадки порушення порядку проведення працівниками поліції особистого огляду правопорушників, огляду та вилучення їхніх речей та документів, а саме: за участю понятих різної статті, або без участі таких, не зазначення їх місця проживання, виявлено в діяльності органів поліції Могилів-Подільського, Піщанського, Тульчинського, Чечельницького районів.
Перевіркою виявлено випадок незаконного застосування судом адміністративного арешту та безпідставного поміщення до ізолятора тимчасового тримання органів поліції м. Вінниці жінки, що має на утриманні дітей віком до 12 років, оскільки дане стягнення не може бути до неї застосовано, згідно вимог ст. 32 КУпАП. За вказівкою Вінницької місцевої прокуратури громадянку було звільнено, а на незаконне судове рішення внесено апеляційну скаргу, яка задоволена Вінницьким апеляційним судом.
Мають місце факти тривалого невиконання судових рішень про застосування адміністративного арешту, не вжиття поліцейськими заходів щодо встановлення місця знаходження правопорушників, відносно яких застосовано таке стягнення, не ініціювання перед судом питання про відстрочку виконання та, в окремих випадках, припинення виконання даної категорії судових рішень.
Так, понад чотирьох місяців не виконувалася постанова Вінницького міського суду від 15.04.2019 про застосування 15 діб адміністративного арешту відносно громадянина, постанова була виконана лише на письмову вимогу місцевої прокуратури у вересні поточного року. Так само органами поліції Барського та Гайсинського районів не було забезпечено виконання пошість постанов суду про застосування адміністративного арешту, Липовецьким – дві постанови за 2018 рік, Томашпільським – три постанови за 2018 рік та дві – за 2019 рік. Випадки безпідставного невиконання постанов суду виявлено і в інших районах області.
Окрім того, виявлено випадки неналежного складання протоколів про адміністративне затримання, виправлення їх тексту, відсутність підписів посадових осіб, які їх склали та правопорушників, а також відомості про дату та час звільнення осіб з органів поліції та інше виявлено місцевими прокуратурами в діяльності Бершадського, Вінницького, Гайсинського, Калинівського відділів поліції, Вишенського, Ладижинського, Київського, Крижопільського, Мурованокуриловецького, Піщанського, Тульчинського та Чернівецького відділень поліції.
У порушення вимог ст. 261 КУпАП, працівники Гайсинського, Калинівського, Немирівського відділів поліції, Ладижинського, Крижопільського та інших відділень поліції не забезпечили повідомлення родичів та інших уповноважених осіб про місце перебування окремих затриманих громадян.
Крім того, умови для тримання громадян в окремих кімнатах для затриманих в територіальних органів поліції є неналежними: відсутнє водопостачання, природне освітлення, несправний відеонагляд, зношена та не придатна для використання постільна білизна. Деякі медичні аптечки у чергових частинах містять простроченні лікарські засоби та інше. Такі недоліки виявлено в діяльності Вишенського, Київського, Тиврівського, Теплицького та інших відділеннях поліції області.
За результатами проведених перевірок та на усунення виявлених порушень законодавства органами прокуратури Вінницької області внесено 15 вказівок до органів поліції за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 8 винних службових осіб. Подано 1 апеляційну скаргу до Вінницького апеляційного суду та звільнено з-під варти 1 громадянина.
За інформацією: пресслужба прокуратури Вінницької області