VIII Фестиваль поезії «Від Гуцулії – до кряжів донецьких» на честь поета-політв’язня, лауреата Шевченківської премії Тараса Мельничука цього року приймає Вінниччина. Розпочинається він вже сьогодні, 25 вересня, і триватиме упродовж двох днів. Шанувальників творчості поета чекає чимало несподіванок і цікавих зустрічей, які відбудуться безпосередньо у Вінниці та Ямпільському районі, де свого часу жив і працював Тарас Мельничук.
- 25 вересня заплановані творчі зустрічі у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Коцюбинського і ДонНУ імені Василя Стуса. До речі Тарас Мельничук був пов’язаний з Донбасом своєю трудовою діяльністю, якийсь час він працював на шахті. По обіді відбудеться третя зустріч – у Вінницькій виправній колонії № 86, де він двічі сидів, – деталізує голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Вадим Вітковський. – 26 вересня заходи продовжаться у Ямпільському районі, де Тарас Мельничук жив і працював один рік свого життя. В історичній Буші приїде зустріч з творчим об’єднанням молодих поетів з Чернівецького району. А у селі Клембівка – презентація збірки «Вірші одного села», яку видали цього року коштом обласного бюджету. У ній зібрані поезії творчих людей цього села і це абсолютно унікальна книжка.
Окрім цього, на Ямпільщині у рамках фестивалю поезії відбудуться творчі зустрічі з лауреатами Шевченківської премії, зокрема Василем Герасимюком та Анатолієм Кичинським Участь у фестивальних заходах також візьмуть лауреати літературної премії «Князь роси» ім. Тараса Мельничука Мирослав Лазарук, Світлана Кирилюк, Микола Близнюк, Ніна Гнатюк, Євген Баран. Поспілкуються з краянами й відомі вінницькі письменники Вадим Вітковський, Валентина Сорожук, Ірина Зелененька, Михайло Каменюк, Андріє Стєбелєв та Віктор Крупка.
Довідка: Тарас Мельничук – поет-дисидент. Народився 20 серпня 1938 року в селі Уторопи під Косовом на Івано-Франківщині. Певний час студіював українську мову і літературу в Чернівецькому університеті, звідки був відрахований за крамольні поетичні виступи й двадцять років «відпік» у таборах. Поневіряння терпів до самої смерті в Коломиї. Перед тим в Уторопах спалили його батьківську хату, де загинуло багато рукописів та архівних речей. За заповітом поета поховали його на горі Мальцево в Уторопах, біля згарища хати. За два роки до смерті, у 1992 році, за збірку «Князь роси» був удостоєний Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка. Щороку 19 серпня, на День міста Коломиї, земляки вручають міську літературну премію імені Тараса Мельничука.
Олеся ШУТКЕВИЧ
Джерело: День