Скуштувати голубці, рецепту яких понад 500 років, спекти прадавній український обрядових хліб і зробити намазку з сала, що смакуватиме до солодкого чаю – можна на Вінниччині. Гастрогіди відтворюють страви «Подільської кухні», а навчитися готувати їх можуть усі охочі.
Олена Павлова готує смузі з сезонних ягод, зелені та замороженої ожини. А ще додає тудияблука, мед, м’яту та петрушку. Саме так 200 років тому на Поділлі готували дитяче харчування.
Пані Олена каже:
- Тут у нас вітамін С, вітаміни групи С,А і В, освіжаючі інгредієнти та калій.
Трави та овочі збиваємо тридцять секунд у блендері і освіжаючий, вітамінний напій готовий.
Звучить незвично, але Олена Павлова вмудряється приготувати варення з сала. Гастрогід переконана, що така «намазка» чудово смакує навіть до солодкого чаю:
- У складі – сало, сало з м’ясом – підчеревина, цибуля та сливки, звичайні наші сезонні сливки. Саме вони роблять намазку кисло-солодкою.
Приготувати страви за забутими рецептами наших предків може будь-хто, адже пані Олена на Вінниччині навчає цьому туристів. Найбільше їм до вподоби – випікання обрядового, українського, весняного хлібу – жайворонка. Кажуть, що він виконує будь-яке бажання.
Своїм головним завдання гастрогіди вважають знайти автентичні рецепти Поділля. Наприклад, в їхньому арсеналі вже є страва, якій понад 500 років, – цк голубці польської королеви Бони Сфорца.
Рецептом ділиться гастрогід Оксана Бас:
- Ці голубці робляться на ребрі, тобто з кісточкою, обвалюються в пшоні та завертаються в квашену пелюстку.
Туристів не лише вчать готувати, а й проводять для них тематичні екскурсії селами Вінниччини. Відпочивальники переконані, що так можна прекрасно провести вікенд – із цікавістю, користю та не дорого, бо гастротуріз екскурсією коштує 350 гривень.