Авторам першої фотографії чорної діри дісталися 3 млн доларів

Новини Світу

Колективу з більш ніж 300 вчених з усього світу присудили премію «За прорив в області фізики» (Breakthrough Prize in Fundamental Physics) за створення першого зображення чорної діри. Грошовий еквівалент нагороди, яку називають «науковим Оскаром», становить 3 млн доларів. Про це повідомив сайт премії, інформує УНН.

Нагороду присудили «за перше зображення супермасивної чорної діри, зробленої за допомогою об’єднання телескопів розміром з Землю». 3 (три) мільйони доларів розділять 347 вчених, які входять в спільний проект Event Horizon Telescope (Телескоп горизонту подій). Знімок вчені показали на прес-конференції 10 квітня 2019 року. Щоб описати свою роботу, їм знадобилося опублікувати на сторінках The Astrophysical Journal Letters шість статей.

Щоб сфотографувати об’єкт, який знаходиться в центрі галактики М87 в сузір’ї Діва, вчені об’єднали в одну мережу вісім радіотелескопів на чотирьох континентах. Правда, це не фотографія в звичному сенсі: на знімку видно тільки тінь об’єкта. Вчені проводили спостереження протягом декількох тижнів навесні 2017 го і 2018 років. Сумарний обсяг даних, який передавали вчені для того, щоб створити знімок, обчислювався петабайтами.

Церемонія нагородження відбудеться 3 листопада. Вона пройде в Маунтін-В’ю (Каліфорнія).

Премію The Breakthrough Prize заснував в 2012 році російський підприємець Юрій Мільнер. Першою з’явилася премія
«За прорив у фундаментальній фізиці», в 2013 році до числа засновників нагороди приєднався засновник Facebook Марк Цукерберг, його дружина Прісцилла Чан, один із засновників Google Сергій Брін і Енн Вожіцкі, засновник компанії 23andMe, яка спеціалізується на персоналізованих генетичних тестах. Номінувати вчених на кожну з нагород може будь-хто через сайт премії. Нагорода вручається щорічно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *