У четвер, 29 вересня, відбудеться перше засідання Верховної Ради IX скликання. Депутати, яких українці обрали під час позачергових виборів працюватимуть наступні п’ять років. В Раді нового скликання вперше в історії незалежної України народні обранці змогли сформувати монобільшість. DT.UA зібрало основні факти про парламент нового скликання.
Порожні місця та “зелена блокада”
У новому складі Верховної Ради замість 450 буде лише 424 народні депутати. Вільними залишилися 26 місць, адже дострокові парламентські вибори не проводилися на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу.
У той же час “Слуга народу” повністю зайняла дев’ять передніх рядів, а також усі місця, прилеглі до ложі Кабміну. При цьому депутати пропрезидентської партії прийняли таке рішення без узгодження із представниками інших політсил.
Загалом у парламенті нового скликання більше половини депутатів є членами пропрезидентської партії “Слуга народу” – 254 особи, від “Опозиційної платформи – За життя” працюватиме 43 депутати, від “Батьківщини” – 26 народних обранців, від “Євросолідарності” – 25 депутатів, від “Голосу” – 20. Окрім того, “Опозиційний блок” отримав 6 мандатів, “Самопоміч”, “Єдиний центр”, ВО “Свобода” та “Біла Церква разом” по одному мандату. Ще 46 депутатських мандатів отримали самовисуванці.
Парламентська монобільшість
На позачергових парламентських виборах “Слуга народу” отримала 43% голосів, завдяки чому змогла отримати найбільше депутатських мандатів. Таким чином пропрезидентська партія сформувала в Раді IX скликання монобільшість – вперше за історію незалежної України. Так, “Слуга народу” за партійним списком провела до Ради 124 депутати, ще 130 висуванців політсили перемогли у мажоритарних округах.
Згідно із законом “Про регламент Верховної Ради України”, протягом місяця від першого засідання новобраної Ради необхідно сформувати парламентську коаліцію. Голова партії “Слуга народу” Дмитро Разумков заявив про те, що коаліційну угоду підпишуть на першому засіданні парламенту нового скликання, 29 серпня.
У той же час у статті 83 Конституції України зазначено, що “депутатська фракція у Верховній Раді України, до складу якої входить більшість народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради України, має права коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді”. Більшість від конституційного складу Ради – це 226 депутатів. У “Слуги народу” 254 депутата.
Рада оновилася
У парламенті IX скликання 80% відсотків народних депутатівніколи не обиралися раніше. Найбільше мандатів отримали вперше депутати від “Слуги народу” та партії “Голос”. Із 20 депутатів “Голосу” лише його лідер Святослав Вакарчук вже був народним обранцем.
За результатами позачергових виборів, до Ради пройшли багато зірок шоу-бізнесу, телеведучих, блогерів, спортсменів, журналістів,а також громадських активістів. Зокрема депутатами стали працівники “1+1” та “Студії Квартал 95”. При цьому обидві компанії мали бізнес-інтереси з Володимиром Зеленським. Окрім того, мандати отримали ресторатор, весільний фотограф, а також тамада, співак та інші.
Наймолодшим парламенту став Святослав Юраш зі “Слуги народу”. Колишньому активісту 23 роки.
Більше жінок у Раді
У Верховній Раді IX буде 80 народних депутаток. У минулому скликанні парламенту мандат отримали всього 53 жінки. Найбільше депутаток до Ради потрапили від партії “Слуга народу” – 49 жінок. Найменше мандатів отримали жінки, які пройшли до парламенту від “Опозиційної платформи – За життя” – 5.
Однак у співвідношенні жінок та чоловіків найкраще гендерного балансу дотрималися партії “Голос” та “Європейська солідарність”. За це політсили Святослава Вакарчука та Петра Порошенка отримають додатково 10 відсотків державного фінансування партій відповідно до норми про “гендерну квоту”.
Джерело: dt.ua