Сімейне підприємство з вирощування середземноморських равликів працює в селищі Сутиски Тиврівського району. Заснувати ферму родині пільговий кредит у 200 тис. грн., наданий з обласного бюджету.
Господар ферми Василь Прудник та його син Максим розповідають про стадії вирощування равликів, про те, як вони опановують нову для себе справу, навчаючись та запозичуючи досвід львівських і закарпатських колег.
- Звичайно ж, треба забезпечити хороші умови, тепло і вологу, але сподіваємося, що все це має окупатися. Равлики цього виду Helix Aspersa Maxima ростуть швидко – шість місяців. Їхнє м’ясо набагато смачніше і ніжніше, ніж у виноградних, а попит набагато вищий,- каже Василь Прудник.
Молодняк равликів із приходом літа необхідно із теплиці переселити у вольєри на землі, на свіжому повітрі, де вже підростає ріпак – зелений корм для молодих равликів. Годують равликів і спеціальним комбікормом, що дає можливість виростити їх протягом одного сезону. В кінці вересня – на початку лютого їх збирають і готують до реалізації.
Інвестиційний проект із вирощування равликів планується реалізувати протягом 5 років. Планова потужність виробництва складає 50 тонн готової продукції в живій вазі.
Довідка. Найбільший попит на равликів Helix Aspersa Maxima існує у Франції, Англії, Німеччині, Бельгії, Італії, Португалії та країнах Азії. У цьому м’ясі зовсім немає холестерину, зате воно багате білком, вітамінами В6, В12, залізом, кальцієм, магнієм. Воно м’яке, легко засвоюється. Особливо рекомендують його тим, у кого є порушення кальцієвого балансу в організмі, вагітним і жінкам, які годують, дітям, літнім людям. М’ясо равликів покращує роботу кишківника і нормалізує обмін речовин.
За інформацією: www.vin.gov.ua