Британський політолог українського походження Тарас Кузьо, вчора, 4 квітня, презентував у Вінниці свою книгу «Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм і криміналітет».
Твір було видано англійською у 2016 році. З тих пір автор «розширив» книгу до понад 500 сторінок, а у 2018 році українське Міністерство інформаційної політики видало її державною та російською мовою.
Книга стала результатом аналізу українських реалій. Спочатку пан Кузьо планував розказати в ній про особливості політичного життя в пострадянській Україні, зокрема про криміналітет у владі, аж раптом почався Євромайдан та російське вторгнення.
У підсумку, зазначає автор, вийшла ґрунтовна робота із дослідженням витоків російської агресії, зверхнього, «старшобратського» ставлення Москви до України та українців та, власне, гібридної війни проти нашої держави.
- Я почав писати цю книжку у 2013 році, і якраз почався Євромайдан, Крим, Донбас, і направлення книжки стало більш широким. Я писав її до 2016 року і за цей час 13 разів бував на сході та півдні України, зокрема 5 разів бував в АТО, жив із солдатами. У Великій Британії нема призову, і я ніколи не був солдатом, тож такий досвід був для мене непростим, але цікавим, – розповідає Тарас Кузьо
Подивившись війні в обличчя, автор дослідження висловлює щире здивування тому, як вітчизняні кандидати у президенти обіцяють встановити в Україні мир, при цьому жодного разу не побувавши на передовій:
- Дуже багато ваших кандидатів у президенти мають білборди, з яких кажуть: «голосуйте за мене, я домовлюсь і закінчу війну, хоч майже нікого з них ніколи не було на фронті. Чому я, британець, побував в АТО, а більшість ваших кандидатів – ні. Зокрема, Гриценка не було, хоча він колишній військовий. Найчастіше там бував Порошенко і Кошулинський, який воював
Першочерговою причиною агресії Кремля політолог з діаспори вважає питання української національної ідентичності та її несприйняття у Кремлі. На його думку, Кремль поставив саме існування держави під загрозу, через що результати першого туру виборів вбачаються небезпечними:
- України не існує. Ви всі – не існуєте. Я так не думаю, так думають у Москві. Якби там так не думали, не було б війни. Путін не раз казав, що росіяни та українці – один народ, а Україна – штучна смішна держава. Боюся, якщо українці оберуть Зеленського, Москва отримає підтвердження, що це таки смішна держава.
Втім, політолог зазначає: Зеленського можна було б обирати, якби не війна. А зараз, переконує він, ймовірне президентство Володимира Олександровича несе лише фактор нестабільності: до парламентських виборів новоспечений гарант буде одинокою фігурою. Коли ж настане час обирати нардепів, він напевно втратить ядро свого електорату і партія «Слуга народу» не зможе отримати суттєву більшість голосів. В таких умовах ця політична сила повинна буде об’єднуватись в коаліцію з іншими партіями.
- Але з ким? З «Батьківщиною» Тимошенко? Але вона піде на об’єднання лише в обмін на прем’єрське крісло, і як тоді ми зможемо говорити про нові обличчя та очищення влади? – розмірковує публіцист
Натомість, за часи першого терміну Петра Порошенка, запевняє Тарас Кузьо, Україна відірвалася від Росії, і курс цей можна продовжити:
- Україна вперше в незалежній історії має армію. Я бачив ваших десантників, вони зараз одягнені, як британські, в найкраще обмундирування. До того ж, вперше влада підтримала українство і українську ідентичність, чого не було раніше, навіть при Ющенку: проведено декомунізацію, отримано автокефалію, закріплено в Конституції курс на ЄС та НАТО, який без Верховної Ради не зможе скасувати жоден президент. Російський вплив всередині України майже зведено нанівець
За останні п’ять років, каже фахівець, в України та її керівництва створився позитивний імідж на Заході:
- Порошенко має позитивний імідж на Заході. Приміром, Ющенко, який стратив всі свої можливості, має страшенний імідж, а Порошенко має авторитет, тому що веде вдалу дипломатію, домігся санкцій проти Росії, багато зробив для розбудови армії. У порівнянні з іншими періодами в історії незалежної України, у парламенті та уряді майже не було сварок, ситуація всі 5 років була стабільною
Тарас Кузьо впевнений: Росія не залишить Україну у спокої поки має сили тримати її у страху, і швидко домогтися миру можна лише шляхом капітуляції. Тому, каже пан Кузьо, всі, хто обіцяють мир сьогодні – брешуть, або пропонують зрадити національні інтереси. Єдиний вихід для України – продовжувати шлях на Захід, протистояти «гібридному» ворогу політико-дипломатичним шляхом та надалі зміцнювати армію, щоб нас було кому захистити у разі чергового акту відкритої агресії. А щоб краще розуміти природу гібридної російсько-української війни та розуміти логіку путінського режиму, говорить політолог, не зайвим буде прочитати книгу «Війна Путіна проти України. Революція, націоналізм і криміналітет».