Археологи в Британії роблять копії й розшифровують графіті часів Римської імперії, залишені солдатами поблизу Адріанового валу.
Написи в кар’єрі поблизу Бремптона (графство Камбрія) були зроблені римськими легіонерами, які відновлювали стіну імператора Адріана (Адріанів вал), пише Бі-Бі-Сі.
Графіті були виявлені ще в XVIII столітті й були доступні для публіки до 1980-х років – до обвалення ґрунту, коли зникла стежка, що вела до малюнків.
Зараз археологи з університету Ньюкасла створюють 3D-копію написів, після чого їх зображення будуть доступні публіці.
Археологи працюють у співпраці з альпіністами і скелелазами, які допомагають їм спуститися на 9 метрів вниз по стіні кар’єра.
Це місце біля Бремптона відомо як скеля з написами в Гелт Вудс. Графіті містять у тому числі карикатуру на командувача.
Як відзначають історики, з написів у цьому кар’єрі можна скласти уявлення про організацію та хід робіт з ремонту та відновлення Адріанового валу.
У написах містяться імена кількох військових, у тому числі їх чини і дані про ті легіони, які здійснювали роботи по відновленню стіни.
Один напис свідчить: APRO ET MAXIMO CONSVLIBVS OFICINA MERCATI. У перекладі це означає: “Під час консульства Апера і Максимуса”. Апер і Максимус – консули або дипломати Римської імперії до початку III століття.
Майк Коллінз з організації Historic England каже:
- Ці написи в Гелт Вудс, може бути, одні з найважливіших, пов’язаних з Адріановим валом. Вони дають уявлення про організацію масштабного будівельного проекту. Деякі з них мають дуже особистий характер, наприклад, карикатура на офіцера.
Професор археології університету Ньюкасла Єн Хейнс каже, що написи можуть зникнути через деякий час через природні процеси руйнування.
- Зараз нам надається прекрасна можливість відобразити їх такими, якими вони збереглися в 2019 році, використовуючи найсучасніші технології. З тим, щоб у нас була можливість вивчити їх докладніше в майбутньому, – підкреслив учений.
Вал Адріана – це оборонне укріплення з каменю й торфу, збудоване римлянами при імператорі Адріані на початку II століття для захисту від набігів піктів і бригантів з півночі.
Стіна перетинає північну Англію від Ірландського до Північного морів біля кордону з Шотландією, довжина валу становить 117 км.
Джерело: УНІАН