«На перехресті скатерок та рушників»: унікальну колекцію демонструють у Вінниці

Новини Вінниці

Рушники та скатертини, створені подільськими майстринями ще на початку та в середині минулого століття, представили вінничанам та гостям міста у світлиці Вінницького обласного центру народної творчості. Експозиції «На перехресті скатерок та рушників» містить сто робіт. Кожна потребує якщо не детального прочитання, то замилування точно, відзначає власник колекції, етнограф та науковець Віктор Косаківський. Як правило, вироби мають орнаментне заповнення по всій площині тканини і тому представляють інтерес для дослідників та краєзнавців. Більше того у подібних техніках ткацтва на Вінниччині вже ніхто не працює.

  • Ткацтво та килимарство – одні із найдавніших ремесел та промислів на Поділлі. Про значне їх поширення у минулі часи свідчать численні археологічні матеріали, насамперед трипільської культури, – розповідає дослідник Віктор Косаківський. – Представлені в експозиції рушники та скатертини зібрані в основному зі Східного Поділля, але є експонати, які були створені за межами області, зокрема в Білорусі. Виставка покликана привернути увагу майстрів декоративно-ужиткового мистецтва та спонукати їх відтворити втрачені техніки та орнаменти, щоб осягнути те багатство, яке ми отримали у спадок від дідів-прадів.

Серед найцінніших експонатів Віктор Косаківський називає весільні рушники, які дісталися йому від матері. З них і розпочалася його колекція, яку спершу збирав він один, а тепер разом із дружиною. Займається колекціонуванням вже понад 40 років. У колекції Косаківських, окрім тканих речей, є ще керамічні вироби, писанки та вишиті сорочки. Вдома, як каже краєзнавець, раритетних експонатів вони не тримаються, тематичні колекції «переїжджають» від одного музею до іншого. Експозиції рідкісних нині речей презентують не лише в межах Вінниччини, але й сусідніх областей.

Виставка у світлиці центру народної творчості триватиме до 4 березня поточного року. Вхід вільний.

Олеся ШУТКЕВИЧ

Джерело: День

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *