На запрошення Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування, діяльність якого підтримується Програмою «U–LEAD з Європою» та Мінрегіоном, до громад області завітала канадська волонтерська місія «Пожежники з допомогою для України» – Firefighter Aid for Ukraine. Місію представили Девід та Шеріл Зайонсе.
Зустріч організована Центром для обговорення організації роботи добровільних пожежних команд та системи безпекових центрів у громадах Вінниччини та знайомства із досвідом Канади. Учасниками дискусії стали представники ОТГ Вінниччини, у яких працюють Центри безпеки, ситуаційні безпекові системи нагляду та добровільні пожежні команди, а також громади, що розпочинають розбуову системи безпеки на території своїх населених пунктів. Напередодні гості побували разом із представниками ДСНС у Вінницькій області у Центрі безпеки Жданівської ОТГ та поділились враженнями від організації роботи з попередження надзвичайних ситуацій на території громади. Під час зустрічі гостей привітав Олег Левченко, директор Вінницького ЦРМС. Він наголосив, що громади отримали нові повноваження і першочерговим завданням є створення комфортних умов для мешканців, а це, у свою чергу, потребує налагодження всіх сервісів на території ОТГ, в тому числі і у сфері безпеки.
Юрій Войціцький, радник Центру з регіонального розвитку, презентував досягнення ОТГ у напрямі створення Центрів безпеки та пожежної охорони територій.
- На Вінниччині створено вісім Центрів безпеки, і більшість з них – орієнтовані на добровільну участь мешканців, і це є перспектвним. Так, у Польщі успішно працює 16 тисяч добровільних пожежних команд. Ми розвиваємо співпрацю і, завдяки підтримці Програми « U–LEAD з Європою», представники ОТГ Вінниччини побували у польських колег з питань обміну досвідом. Северинівська ОТГ отримала від Польщі техніку – пожежний автомобіль, незабаром планується така допомога громаді м.Жмеринка. Із Канадою ми тільки починаємо працювати і на даному етапі важливо поділитись досягненнями та обговорити механізми співпраці, – зазначив Юрій Войціцький.
Представники ОТГ області розповіли про становлення та здобутки організації системи безпеки та поділились викликами, які постають в процесі діяльності безпекових центрів на своїх територіях.
- Пожежний підрозділ нашої громади обслуговує 20 сіл, і з них вісім – на території суміжних громад, тож користь очевидна. Ми виїжджаємо і на ліквідацію пожеж у приватному секторі, обслуговуємо комунальні установи, а також допомагаємо, якщо виникає ДТП. Бюджет формується за рахунок коштів громад, але на сьогодні нам потрібно оновити автомобільний парк та забезпечити окремі технічні засоби. Нам цікаво було б ознайомитисть із досвідом канадських колег, – розповів Володимир Поліщук, заступник керівника пожежного підрозділу Дашівської ОТГ.
- Я вражений тим, що ви робите. У Канаді всі пожежні команди фінансуються за рахунок податків, відповідно, і матеріально- технічне обладнання – також. Це робиться для того, щоб усі громади отримали рівні умови. Ми об’єднані в Асоціацію пожежної охорони і можемо подавати відповідні пропозиції до парламенту. Всю інформацію ми доносимо до своїх мерів, які допомагають. В Україні працює два представники від місії, і ми вже допомагаємо громадам на Сході. Обмін досвідом, гуманітарна допомога, а також комунікація – це може робити наша волонтерська місія і я обов’язково донесу до моїх колег всі питання, які потребують сприяння та в нашій компетенції. Але головне, я побачив міцне бажання громад покращувати якість життя людей та сприяння влади, а це дуже важливо, – зазначив Девід Зайонсе, колишній керівник Асоціації добровільних пожежних команд провінції Альберта, волонтер та громадський діяч.
У ході дискусії були напрацьовані перспективи співпраці на найближче майбутнє для обміну досвідом між представниками канадської місії Firefighter Aid for Ukraine та ОТГ Вінниччини, а також визначено потреби громад для удосконалення матеріально-технічного забезпечення Центрів безпеки на території області.