У Вінницькій РДА відбулась робоча нарада з питань створення об’єднаних громад на території району. Фахівці Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядуваня, що створений за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, взяли участь в обговоренні змін до перспективного плану формування територій громад Вінницького району. Олег Левченко, директор Центру, а також радники з децентралізації – Євген Шаповалов, місцевих фінансів – Інна Святна та Віталій Швець – з муніципальних послуг, пояснили учасникам зустрічі окремі аспекти створення спроможних громад на території Вінницького району.
Як відомо, нещодавно Кабінетом Міністрів був затверджений проект перспективного плану формування ОТГ у Вінницькій області, і, відповідно до внесених змін, в цілому по регіону, пропонується створити 68 ОТГ, які за економічними показниками будуть спроможними.
Під час зустрічі, у якій взяли участь керівництво та представники профільних департаментів Вінницької ОДА, РДА, а також сільські голови та актив Вінницького району, експерти навели розрахунки економічної спроможності перспективних ОТГ. Адже за новими змінами до плану, пропонується об’єднання двох ОТГ – Сокиринецької та Лука-Мелешківської в одну.
Олег Левченко наголосив на важливості дотримання методики формування спроможних громад, адже за цим стоїть глибока аналітична робота, низка фахових консультацій та досліджень. Проектування підтримано групою урядових експертів з огляду на створення в області об’єднаних громад, що будуть успішно розвиватись у майбутньому.
В ході обговорення експерти надали представникам ОТГ відповіді на запитання стосовно саме такої конфігурації території та навели аргументи з огляду на фінансову, інституційну та демографічну спроможність.
- За новими пропозиціями до плану створення ОТГ у Вінницькій області, пропонується менша кількість, але більш потужних громад. Так, Сокиринецька ОТГ є слабкою сільською громадою. За даними фінансового аналізу, в перспективі, громада втратить частину надходжень до місцевого бюджету від сплати акцизного податку, такі зміни передбачені законом, хоча на сьогодні біля 50% надходжень ОТГ має саме від цього виду податку. Відтак, Сокиринці зможуть забезпечити тільки фінансування ДНЗ та апарату ради. Але ж у громаді до сьогодні не створено ЦПМСД, на це теж потрібні кошти. Крім того, ОТГ має низький рівень власних надходжень до бюджету від сплати земельного податку. Разом з тим, Лука-Мелешківська ОТГ, що знаходиться поряд із Сокиринцями – більша та потужніша і об’єднання цих територій дасть сталий економічний ефект. Безперечно, Вінницький ЦРМС тільки рекомендує та роз’яснює громадам стан справ, адже люди мають бути обізнаними з перевагами спроможності своєї території, тож слово за громадою та депутатами обласної ради, що мають ухвалити проект перспективного плану, – пояснив Євген Шаповалов.