У низці областей України 23 грудня відбулись перші вибори новостворених об’єднаних громад. Але в 10 областях, зокрема на Вінниччині, громади очікують на продовження виборчого процесу у 2019 році, адже, за законом, вибори під час воєнного стану проводити заборонено. Призупинено вибори у Соболівській, Теплицькій та Павлівській громадах області.
Олег Левченко, директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за сприяння Програми «U-LEAD з Європою», зазначає, що головним викликом для громад, що не провели вибори у 2018 році, є питання фінансового забезпечення виконання нових повноважень.
Фактично вибори в ОТГ фіналізують процес прийняття рішення про об’єднання, і сьогодні важливо визначитися із порядком та умовами рестарту виборів у новостворених громадах. Справа в тому, що вибори врегульовують питання статусу адміністративної одиниці, яка переходить на відповідні відносини із державним бюджетом. Тому, якщо на законодавчому рівні буде врегульовано можливість переходу на державне фінансування громад відразу після проведення виборів, то воєнний стан чи призупинення виборчого процесу не буде мати особливих наслідків. За правилами, що діють сьогодні, ОТГ здійснює перехід на міжбюджетні відосини з наступного року після року проведення виборів, і цю проблему варто вирішити, – Олег Левченко.
За його словами, вибори у новостворених громадах виявили унікальний інтерес, адже на Вінниччині налічується по 7 кандидатів на місце депутата місцевої ради і до 38 кандидатів на посаду голови ОТГ. Завдання полягає у виборі справжніх господарів нових громад, які будуть працювати на розвиток територій та України.
Надзвичайно важливим для успішного завершення процесу об’єднання громад є забезпечення на законодавчому рівні цілісного дизайну адміністративно-територіального устрою та плану спроможних ОТГ як області, так і країни в цілому, – переконаний пан Левченко.
За матеріалами: www.vin.gov.ua