Поетична збірка вінницької авторки Катерини Калитко «Бунар» потрапила до списку десяти найважливіших українських книжок 2018 року. Укладач списку – літературний критик Євгеній Стасіневич відзначив Катерину за «принципове нове» слово у вітчизняній поезії.
Як написали б років двадцять тому (і, на жаль, подекуди пишуть зараз): на нашій поетичній ниві щедро вродило. Та це враження оманливе, бо перше: фактично з’явилася чимала кількість поетичних книжок – Луцишина, Лазуткін, Поваляєва, Бельченко, Бєляков, Сливинський, Матіяш, Хаддад – але над більшістю з них шугає привид необов’язковості, «дух минулого Різдва»: це ми вже десь читали-бачили, інтонації знайомі, фактура часто втомлена.
Не так із Калитко: хоч поетка і продовжує рух хиткою межею між верлібрами і складними римами, та з’явилось щось принципово нове. Якщо в «Катівні. Винограднику. Домі» був чистий відчай і спроба вийти з пекла (конкретної нашої реальності також) на сяке-таке світло, то в «Бунарі» більше вольової затятості, що береться від постійно відчутної злості, але також і від кращого розуміння того, чим врешті є авторське «я»; справи кепські, це не вперше, я продовжую рух. І луна цієї емоції несеться всією книгою: від чистої метафізики («Ось ідеш по гострому краю, а смерті нема давно») до першокласної лірики («Ми самі у кімнаті, ми в повній тиші танцюємо»). Сила голосу, який не зривається, – пише Стасіневич
До рейтингу Стасіневича також потрапили:
Роман у новелах Юрія Андруховича «Коханці Юстиції»
Монографія «Плинні ідеології» Володимира Єрмоленка
Науково-популярний твір Тамари Марцинюк «Чому не варто боятися фемінізму»
Книжка про книжки «365. Книжка на кожен день, щоби справляти враження культурної людини» Ганни Улюри
Підлітковий роман Володимири Арєнєва «Дитя песиголовців»
Фентезі «Лазарус» Світлани Тараторіної
Дебютний роман поета Олега Коцарева «Люди в гніздах»
Збірка літературних репортажів Олесі Яремчук «Наші інші»
Оповідання Євгенії Бєлорусець «Щасливі падіння»