Реформування галузі медицини наразі відбувається одночасно з децентралізацією. Це створює складнощі через невизначеність меж адміністративно-територіальних одиниць. Перед об’єднаними територіальними громадами, яких на Вінниччині нині 37, постають непрості виклики в організації надання медичних послуг.
Як же працює і реалізовується медична реформа у Вінницькій області в нинішніх реаліях? Своїм розумінням проблем, ризиків, баченням перспектив та кращими практиками реформи первинної медицини поділилися управлінці та головні лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги ОТГ під час круглого столу, що відбувся у центрі розвитку місцевого самоврядування у Вінниці, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Начальник управління лікувально-профілактичної допомоги населенню Ольга Задорожна нагадала про етапи реформування галузі медицини та наголосила на викликах, які стоять перед громадами області.
Наразі на Вінниччині функціонує 52 комунальне некомерційне підприємство – це сільські, селищні, міські та районні центри первинної медико-санітарної допомоги, 43 з яких вже уклали договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), 317 амбулаторій та 795 ФАПів. Наша первинна медична допомога спрацювала на 5 з плюсом. Ми маємо більше 72 % підписаних декларацій з населенням. І з десяти чоловік кожен сьомий вже підписав декларацію зі своїм сімейним лікарем. А далі у нас йде реформа вторинного рівня, де без направлення сімейного лікаря на вторинному рівні ти не отримаєш адекватної допомоги. Тому чим більше пацієнтів буде довіряти охороні здоров’я, чим більше підпишуть декларацій, тим краще. Ми не говоримо, що це сталий процес, і з 1 січня не можна буде підписати декларацію. Цей процес є постійним і відмовити населенню, яке ще не заключило декларацію, ніхто не має права. Сьогодні в області середній рівень заробітної плати лікаря первинного рівня надання медичної допомоги складає майже 16 тисяч гривень. Якщо центр не може заплатити своєму лікарю за ту кількість населення, яку він обслуговує, він шукатиме інші шляхи і ви його ніяк не затримаєте. А не буде кадрів – не буде існувати центру і вас, як керівників, не буде існувати, – звернулась до головних лікарів пані Ольга.
Директор Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко зауважив, що ідеальною формулою для надання якісної медицини є великі громади, але, на жаль, так не буде. Хоча варіанти співпраці все ж є – це муніципальне співробітництво, проте саме від кількості населення буде зростати якість послуг. І приклад успішних громад показує, що лише там, де є концентрація компетенцій, попереднього ресурсу і населення, може бути результат. Там, де є об’єднана громада, там є чіткий господар, який відповідає за результати. А там, де є найняті працівники і, які підконтрольні ще комусь «зверху», то це проміжний результат.
Олег Левченко закликав до активної співпраці головних лікарів медичних закладів ОТГ по напрацюванню спільних рішень у вирішенні проблем та викликів, які стоять перед кожною громадою.
Учасники заходу висловили свої бачення проблем та перспектив реформування медичної галузі та діяльності на цьому шляху ОТГ – кожен зі свого досвіду та повноважень.
Головний лікар Калинівського міського ЦПМСД Василь Македонський зауважив:
Завдяки декларуванню населення ми сьогодні обслуговуємо 22 700 жителів із 72-ох населених пунктів. Лікар отримує в середньому 16 200 гривень, медична сестра – від 6 до 9 тисяч гривень. Цю роботу ми розпочали майже рік тому і всі працювали на результат, тому зараз громада демонструє такі показники. В нас досвід реформування цієї галузі є позитивним, тому повертатись назад немає бажання. Звісно є й зауваження і пропозиції, наприклад, щодо власних лабораторій та кабінетів ультразвукової діагностики, аби первинка теж мала право використовувати їх у наданні допомоги.
Начальник управління лікувально-профілактичної допомоги населенню Ольга Задорожна зазначила, що Томашпільська громада сама створила свій селищний центр надання медичної допомоги. Там є відповідне бачення покращення матеріально-технічної бази, відповідний рівень забезпечення лікарів, створені умови для їх праці і кадри, які були у районному центрі дружно почали переходити у селищний, тому що процес реформування цієї ланки дозволив на рівні влади об’єднаної територіальної громади вести перемовини про ліквідацію районного центру первинної медико-санітарної допомоги. В районі перестає існувати медицина, але вона є в ОТГ. Сьогодні саме об’єднані громади відіграють вирішальну роль у рівні життя кожного українця.
Під час круглого столу головний лікар Томашпільського селищного ЦПМСД Світлана Семенюк розповіла, що, на жаль, громада сьогодні налічує лише 7 500 жителів, і це створює певні проблеми у галузі медицини, хотілося б, щоб населенні пункти приєднувалися і це покращило якість надання медичних послуг. Завдяки фінансовій підтримці громади ми придбали і апаратуру, і медикаменти для пільгових категорій». На думку пані Світлани, має бути сімейний стоматолог, хоча є думка, що стоматологія має бути приватною, я категорично проти, тому що наше населення не завжди має можливість оплатити ці послуги. Ще одним побажанням було, аби вторинка надавала екстрену медичну допомогу.
Досвід цих громад доводить, що Урядова Концепція реформи фінансування системи охорони здоров’я працює. Вона є цілком життєздатною. З наступного року у закладах охорони здоров’я буде впроваджуватися електронний документообіг – електроні лікарняні листки, направлення, рецепти та електронні картки. Це дозволить лікарям та пацієнтам економити час та зробить медичні послуги доступнішими. Держава створила достатньо комфортні умови для запуску реформи. Тож тепер її успіх залежить від політичної волі та мотивації керівництва громад та медичних закладів.
Розмова вийшла гарячою, цікавою та змістовною. Всі учасники круглого столу визнали подібні зустрічі надзвичайно корисними для налагодження комунікацій. Адже обмін думками та інформацією сприяє кращому розумінню проблем та потреб на місцях та виробленню узгоджених та послідовних кроків для виконання головної мети реформи – покращення надання медичних послуг та наближення цих послуг до населення.