У Вінниці костел збирає гроші на капітальний ремонт унікального органа

Новини Вінниці

«Помреш, щоб воскреснути!» — цей напис на фронтоні органа, який розташований у храмі Пресвятої Діви Марії Ангельської, щоразу нагадує вінничанам про трагічну долю інструмента. Його по-варварськи трощили й викидали з органного залу, за його відродження голодували під стінами облдержадміністрації й не раз збирали кошти на порятунок. Наприкінці 1990-х він зазвучав знову — воскреслий, зібраний з уламків, відновлений польським майстром Єжи Куклею. Тепер щороку до Вінниці приїздять провідні органісти світу, щоб виступити на міжнародному органному фестивалі «Музика в монастирських мурах», який уже став невід’ємною частиною культурного життя Вінниці. Але інструмент за цей час «постарів» і тепер вимагає капітального ремонту.

Тридцятиголосний, двомануальний орган проектувала і встановлювала фірма «Зауер» із Франкфурта-на-Одері. Автором проекту був Петер Дооне, — розповідає органіст костелу та диригент оркестру «Арката» Георгій КУРКОВ. — Робота зі створення органа була завершена 27 листопада 1984 року, а урочисте відкриття органного залу тривало упродовж трьох днів: 30 квітня, 1 і 2 травня 1985 року. Та проіснував він недовго: у листопаді 1991 року шляхом різних маніпуляцій (так делікатно диригент називає рейдерське захоплення органного залу православними віруючими. — Авт.) його було розібрано, відтак він вісім років пролежав на різних складах Вінниці. Була думка, що орган уже втрачений для слухачів та виконавців. Але наприкінці 1990-х тодішній директор Вінницької філармонії Клєпіков запропонував настоятелю монастиря капуцинів брату Юстину Русіну силами католицької громади відновити орган. Пам’ятаю, як ми з моїм сином і колишньою ведучою органного залу Наталею Довгою вантажили частину деталей органа на машину, щоб вивезти їх із Преображенської церкви — колишнього органного залу — до костелу.

Після восьми років «клінічної смерті» вінницький орган відновили і встановили в належному місці — на хорах храму Пресвятої Діви Марії Ангельської. Відтоді розпочалася нова історія вінницького органа, який тепер виконує дві функції — церковного і концертного інструмента. Але віднедавна орган почав втрачати чистоту звучання, звичного догляду вже замало, нині інструмент потребує капітального ремонту.

Інструмент дуже чутливий. Перепад температури, вібрації від трамвайних колій, підземні резонатори, адже під храмом розташовані підземні ходи, що ведуть аж до Південного Бугу, — все це впливало на його стан. І тепер потрібно провести реставрацію окремих труб, частин, а надто забере багато часу чистка й інтонування, — говорить Георгій Курков.

Щоби повністю розібрати клавішно-духовий інструмент, почистити його деталі, відновити пошкоджені труби і налаштувати звучання, знадобиться близько трьох місяців — до того ж, таку роботу можуть виконати лише закордонні спеціалісти. Знову відновити унікальний вінницький орган уже погодився польський маестро Єжи Кукля. Він запропонував найнижчу ціну — 20 тисяч євро. Але для костьолу і ця сума недосяжна. Тож оголошено збір коштів, до якого просять долучитися всіх небайдужих, бо орган потрібен не тільки храму, а й Вінниці. Кошти залишати в канцелярії костелу або переказувати на банківську картку 5169 3305 1071 3842 (парафія Пресвятої Діви Марії у Вінниці).

Олеся ШУТКЕВИЧ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *