У нинішніх умовах держава не може відмовитися від системи житлових субсидій. Як пояснив під час візиту до Вінниці генеральний директор директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко, закладені до бюджету кошти на субсидії було б нераціонально витратити на підвищення соціальних стандартів чи на енергоефективність.
Посадовець каже: у державному бюджеті-2018 на субсидії закладено 55 мільярдів гривень. Ці гроші можна було б витратити на підвищення пенсій, зарплат бюджетникам та інших виплат, однак, переконує Музиченко, народ від того не збагатіє, а платити за «комуналку» стане лише складніше.
Візьміть калькулятор і поділіть 55 мільярдів між 11-ма мільйонами пенсіонерів. Додайте сюди ще 4-5 мільйонів бюджетників, і ви побачите, що реально надбавка до місячної зарплати чи пенсії, якщо скасувати субсидії, складе десь 200 гривень. Скажіть будь ласка, коли ми збільшимо людині пенсію з 2 тисяч до 2 200, а її рахунок за «комуналку» також 2 тисячі гривень, це вирішує проблему?- розмірковує він
За словами представника міністерства, на сьогоднішній день не врятує українців і відмова від субсидій на користь енергоефективності. Якщо направити зазначені вище 55 мільярдів на впровадження заощадливих технологій, цифри у платіжках дійсно стануть менші, але «поповзуть» вниз поступово. Громадянам доведеться довгий час сплачувати за комунальні послуги «по-повній», що буде не підйомною ношею для багатьох.
На думку Музичкенка, ще більш згубна для держави справа – штучно підтримувати комунальні тарифи на низькому рівні, як це було ще 5 років тому.
До 13-го – 14-го року ми мали достатньо низькі тарифи, які оплачували всі. Тоді для підтримки таких тарифів з бюджету виділялися набагато більші гроші, ніж зараз на субсидії. Світова практика показує – адресна допомога конкретному господарству краща, ніж забезпечення соціальної підтримки всіх без винятку домогосподарств, – заявив пан Віталій
Тож, переконує посадовець, наразі субсидії є раціональним та адекватним вирішенням «комунальної» проблеми:
Ліквідація субсидій на сьогоднішній день тільки погіршить ситуацію. Як тільки ми побачимо, що економіка і доходи населення зростатимуть більшими темпами, потреба у субсидіях відпаде сама собою. А зараз потрібно зосередитись на сьогоднішніх проблемах.
Додамо, що станом на листопад 2018-го житлові субсидії отримують 150 тисяч домогосподарств Вінниччини. В обласному центрі таких домогосподарств близько 30 тисяч.
Олександр Сашньов