«… і ось знов»: де, коли і чому вибухали військові склади в Україні

Новини Вінниці

Через рік після вибухів на військових складах під Калинівкою Україну сколихнуло нове нещастя – горить 6-й Арсенал, розташований поблизу Ічні, що на Чернігівщині. Пожежа розпочалася близько 4-ої ранку, з зони ураження евакуюють людей, дороги та повітряний простір перекриті. Вибухами охоплено близько 10% території арсеналу, задимлення ускладнює ліквідацію надзвичайної ситуації.

«Палаюча» хроніка

На жаль, склади з боєприпасами вибухають в нашій країні регулярно. Перший такий випадок стався 2003 року. Переважно «горить» та «вибухає» восени та ближче до осені.

Бахмут (Артемівськ)

Першими у низці трагічних подій стали вибухи у Бахмуті (тоді ще Артемівськ) Донецької області. Там 10 жовтня 2003 року  розгорілася пожежа на об’єднаних складах боєприпасів 52-ї механізованої бригади 6-го армійського корпусу Південного оперативного командування Сухопутних військ ЗСУ. Як наслідок – травмовано двоє людей, пошкоджено 66 багатоповерхівок, 120 приватних будинків, 5 шкіл та 3 лікарні.

Причина пожежі вражаюча: безпосередньо на складі поблизу снарядів зрізали рейки для продажу. В результаті двом офіцерам «дали» по 8 років в’язниці.

Новобогданівка

У Новобогданівці, маленькому селі на Запоріжжі, військові склади вибухали 4 рази.

6 травня 2004 року кинутий на складі недопалок (офіційна версія сам така) спричинив вибухи, які розносили снаряди на 10 кілометрів навколо. Загинуло 5 людей, збитків нарахували на 4 мільярди. Впоратися із пожежею не могли протягом майже двох тижнів.

Ситуація повторилася 23 липня 2005-го: військовослужбовці намагалися розпилити снаряд і він вибухнув. 5 людей зазнали поранень, суттєвих руйнувань не було.

У серпні 2006-го на Новобогдагнівському арсеналі сталася низка пожеж, було поранено 4 людини.

За рік, 18-го травня 2007-го, під час під час утилізації раптово вибухнули боєприпаси. Загинуло двоє людей.

У грудні 2008-го командира зазначеної частини Сергія Лілова та рядового Олега Селіна засудили на 6 років позбавлення волі за недбалість, крадіжку військового майна та службову фальсифікацію.

Лозова

Склад 61-го арсеналу Південного оперативного командування сухопутних військ, розташований у військовій частині А0829, загорівся 27 серпня 2008-го року.  На складі зберігалися близько 95 тисяч тонн снарядів, вибухи не давали спокою Лозовій, що на Харківщині, до 11 вересня.

Людських жертв вдалося уникнути. Слідство з’ясувало, що пожежа розгорілася зі сміттєзвалища, яке вчасно не прибрали з прилеглої до складу території. За недбальство до в’язниці потрапили командир частини там його заступник. Обидва вийшли на волю за амністією.

Сватово

Вибухи на складі в прифронтовому Сватовому сталися 29 жовтня 2015 року. Там зберігалося майже 3,5 тонн боєприпасів малого калібру, але через близьке розташування до міста руйнування були великими: пошкоджено 59 багатоповерхівок, 581 приватний будинок, 21 об’єкт соціальної сфери. Загинули 4 військових і 1 цивільний.

Винним у трагедії визнали майора, який відповідав за зберігання припасів. За свою халатність він мав провести 7 місяців і 22 дні, однак був звільнений за законом Савченко.

Балаклія

На військовому складі у Балакліїї, що на Харківщині, «вибухнуло» 23 березня 2017 року. Загинуло двоє людей, ще троє зазнали поранень. Було пошкоджено 496 будівель, в тому числі житлові будинки, школи, дитячі садочки.

Очільник МВС Арсен Аваков заявив, що вибухи у Балаклії були організованим Росією терактом. Результати офіційного розслідування невідомі.

Калинівка

Пам’ятні всім вінничанам події на Калинівському арсеналі сталися 26 вересня 2017 року.  Внаслідок надзвичайної ситуації було зруйновано 13 і пошкоджено 1 437 житлових будинків. Крім того, руйнувань зазнали 3 заклади охорони здоров’я, 8 закладів освіти та 8 адмінбудинків. Людських жертв вдалося уникнути.

За фактом вибухів відкрито справу за статтею «диверсія».

Дещо про безпеку

Як бачимо, жодного підтвердженого факту диверсій на військових складах України немає. Тож державі є сенс перш за все задуматися про безпечне зберігання боєприпасів, не забуваючи звісно, про «антишпигунські» заходи.

У жовтні 2017 року Кабінет міністрів України виділив 100 мільйонів гривень на здійснення заходів для підвищення захисту об’єктів зберігання боєприпасів, але як бачимо, чергова надзвичайна ситуація сталася рівно за рік. Зробити наші склади та арсенали безпечнішими може утилізація застарілих радянських припасів, і така робота триває. До кінця 2019 року, відповідно до проекту НАТО, в Україні мають утилізувати загалом 366 тисяч одиниць легкої та стрілецької зброї, 76 тисяч тонн боєприпасів, три мільйони одиниць протипіхотних мін та касетних боєприпасів, які зберігалися чи досі зберігаються на відкритих складах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *