Учені з Галлського університету, що у Великій Британії, виявили білок, присутній у тканинах жінок, що мають початкову стадію раку яєчників, коли ще немає жодних симптомів. Про це пише The Telegraph.
Часто жінки не усвідомлюють, що вони мають хворобу, поки не стає пізно, і діагностують її на третій стадії, коли лише одна з 5 жінок має шанс вижити протягом 5 років.
Але новий тест може виявити рак ще на першій стадії, коли шанс вижити складає 90%.
Керівниця відділу біомедичних наук з Галлського університету Барбара Гінн каже, що тест працює у зразках тканин і наразі вчені проводять випробування, щоб виявити, чи може цей тест виявляти відповідний білок у сечі жінок, що мають рак.
"Цікаво, що рак яєчників – це тихий рак. Він розвивається в центрі живота, а для жінок з віком не дивно набирати трохи ваги у животі. Цей вид раку не дуже просто помітити. Тому до того часу, коли жінка починає усвідомлювати проблему, вона, як правило, вже дуже розвинена", – пояснює Барбара.
Крім того, за її словами, рак яєчників у більшості жінок виникає у віці, коли має починатися менопауза.
Через це збої у менструальному циклі жінки можуть спрймати саме як менопаузу, а не як щось більш зловісне.
"Ми хотіли знайти білки, характерні саме для раку яєчників. Ми сподівалися, що це полегшить діагностику раку яєчників", – розповідає Барбара.
Тести, що проводять зараз, виявляють й інші захворювання, зокрема інфекції, а помилковість становить 80%.
Новий біомаркер, який назвали "білком раку яєчників", виявили у 18% жінок, що мають першу стадію, та у 36%, що мають другу стадію раку яєчників.
Потенційно це може зберегти тисячі життів, переконані вчені.
Команда дослідників наразі тестує біомаркер у зразках сечі жінок з раком яєчників, щоб з'ясувати, чи містить сеча характерний білок.
Якщо містить, то простий аналіз сечі стане доступний протягом 2-3 наступних років.