ОТГ Вінниччини з експертами обговорили процес створення громад за Перспективним планом

Новини Вінниці

 «Майбутнє Перспективного плану формування територій Вінницької області» –  тема круглого столу, що відбувся за ініціативою Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» у Вінниці.

Як відомо, процес створення ОТГ в Україні набирає обертів, 753 ОТГ створено в областях, у Вінницькій – їх 35, і процес продовжується. Разом з тим, кількість потенційних громад, що могли б об’єднатися на Вінниччині, набагато вища. Процес об’єднання залежить від кількох чинників – бажання громади,  територіальних можливостей та економічних умов, адже новостворена ОТГ має бути спроможною. Саме Перспективний план і визначає економічну спроможність ОТГ з огляду на майбутнє об’єднання. Окремі   області України затвердили План об’єднання громад, але Вінниця –  плану, що покриває 100% території,  не має.

Що стало причиною гальмування процесу створення ОТГ та розвитку Вінницького регіону з огляду на децентралізацію, обговорили учасники круглого столу.

У дискусії взяли участь представники Департаменту  фінансів Вінницької облдержадміністрації, Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, Вінницького регіонального відділення  Асоціації міст України, голови ОТГ області, експерти Вінницького ЦРМС та Представництва  «Українаінвест» у Центральній Україні, а також  представники ЗМІ.

Ефективність ОТГ визначається  фінансовими показниками, які  відслідковуються  від початку фінансової децентралізації, адже картина розподілу місцевих фінансів змінюється  – кошти пішли на місця. Відповідно до моніторингу, що проводиться Департаментом  фінансів Вінницької ОДА, найкращі показники  ефективності мають ОТГ – Калинівська, Якушинецька, Оратівська , Іллінецька – у більшості – це міські  громади, що зберегли кадровий потенціал та мають  достатні ресурси, доходи на жителя у цих громадах складають  близько 3000 грн.  Разом з тим, ряд громад  не отримують запланованих доходів  і вже мають мільйонні  «дірки» в бюджетах, зокрема із виплати заробітної плати в бюджетній сфері. Приєднання  нових територій для ОТГ стоїть доволі гостро, адже в 2019 році окремі громади мають загрози  існування бюджетних установ, а збільшення території  дасть можливість наростити ресурси  та підвищить спроможність за всіма напрямками, – зазначив під час дискусії Олександр Горба, заступник директора Департаменту  фінансів Вінницької ОДА

У ході круглого столу експерти  ВЦРМС  з децентралізації та муніципальних послуг – Євген Шаповалов та Віталій Швець ознайомили присутніх із перевагами об’єднання та  викликами, що стоять перед населеними пунктами області  стосовно  функціонування  систем освіти, охорони здоров’я, соціальної та безпекової сфер.

64 центри потенційних ОТГ налічується на Вінниччині, ми маємо великий потенціал напрацьованих досліджень, які є сильними аргументами на користь обєднання  за Перспективним планом  і  працюємо з кожною громадою. От показовий Тиврів – ми провели зустрічі з активом, показали втрати, які склали десятки мільйонів, чітко пояснили доцільність обєднання, але вони нічого не зробили. І є ще один приклад у Піщанському районі – Студенянська ОТГ, вона невелика, але за два роки встигла чимало зробити. Перспективний план  є критично важливим для того, щоб у першу чергу вийти з фантазій і почати реально працювати, крім того  варто памятати, що  не маючи плану обєднання, який передбачає  економічну спроможність громад, вони не будуть цікаві інвестору, а це означає – не буде розвитку, – пояснив Олег Левченко, директор ВЦРМС.

 

2-3% ОТГ Вінниччини мають певні майданчики для залучення інвестицій, є сильна ОДА та ВЦРМС, які допомагають в процесі нарощування інвестиційної привабливості, але тут потрібне розуміння самих громад, що інвестиція – це стратегічне бачення розвитку своєї ОТГ на кілька років наперед, ким вони себе бачать у майбутньому. Обласні міста  активно залучають кошти, але акценти поступово зміщуються в ОТГ, які повинні бути готовими до промоції своїх територій, бути компетентними і концентрованими, а це і є складові спроможності, – зауважив  Віталій Мазур, представник «Україна інвест» в Центральній Україні.

Пі час круглого столу виступили представники Асоціацій органів місцевого самоврядування, які наголосили на  суб’єктивних факторах впливу на процес створення  ОТГ в області, серед яких  інтереси бізнесу та  вплив на рівні окремих представників районного рівня.

За два роки  існування у статусі ОТГ ми маємо певні досягнення і продовжуємо розвиватись, у нас  на території є потужні підприємства тож бюджет немалий, але  поряд є ряд  сіл, що можуть приєднатися до нас. От с.Сулківка Хмільницького району – бюджет копійчаний, про розвиток мова не йде, але жаль людей, вони просять пошту,транспорт, доступ до медицини, адже цього не мають. Ми провели зустріч,  та на заваді стали фермери, що у разі обєднання мають стати соціально відповідальними, сплачувати податки, брати участь у житті громади. Поки  йдуть перемовини та обговорення, сусідні села, що теж готові до приєднання , не можуть цього зробити, тому що немає спільних меж із нашою ОТГ. Нам  потрібен Перспективний план,  це дало б чітке розуміння та правила формування територій і  стратегій  подальшого розвитку, – пояснила  Станіслава Ядвіжина, голова Жданівської ОТГ Хмільницького району Вінницької області.

У той час, коли проходив  круглий стіл, Вінницька обласна рада, на черговій сесії прийняла зміни до Перспективного плану, за яким  окремі населені пункти  розпочали процес приєднання до існуючих громад області, серед них  і перша ОТГ з центром у місті обласного значення – Хмільнику.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *