Сьогодні, 3 травня, більше сотні внутрішніх переселенців з Донецької, Луганської областей та Криму, які мешкають у Вінниці, пришли під стіни міської ради вимагати житла.
Люди кажуть, що проблему уже четвертий рік не можна зрушити з «мертвої точки».
Ми знайшли інвестора, який готовий фінансувати будівництво, але він чекає виділення земельної ділянки, – говорить переселенець з Донецька, а нині підприємець у Вінниці, В’ячеслав Нестеренко.
Голова об’єднання переселенців «Спільна справа» Юрій Зиков каже, що на зборах організації минулого тижня напрацювали кілька варіантів вирішення питання, в тому числі хочуть, аби міська рада нарешті виділила обіцяну ще 2015 року земельну ділянку під будівництво житла для переселенців. Для спорудження будинку навіть утворили кооператив і готові будувати квартиру у складчину.
Ми провели анкетування близько 700 сімей. 80% з них висловили готовність брати участь в житлових програмах, – каже Юрій Зиков.
Переселенці визнають, що проблема із житлом – не лише «вінницька», така ж ситуація, за поодинокими винятками, в усіх регіонах України.
Ми сюди приїхали, як громадяни України, які не можуть жити на тих територіях. І ми влилися у вінницьку громаду, платимо податки, навчаємо вінницьких молодих людей, формуємо різні сектори місцевого господарства. Ми є частиною цієї громади. Але частиною – безправною У нас немає прав вибирати місцеву владу. Ми про це також говоримо уже кілька років. Це змусило б місцеву ваду прислухатись до нашої 12-тисячної громади у Вінниці. Ми також маємо розуміти, що питання з виділенням житла, землі – дуже нині непросте, але його, в будь-якому випадку потрібно вирішувати. На жаль, за останній рок реального прогресу справді немає. Значить – є якісь перепони, які ми, можливо погано розуміємо або ж вони нам не озвучені, – сказав викладач Донецького національного університету та голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень.
Мітингувальники хотіли поспілкуватися з міським головою Сергієм Моргуновим. Кілька разів гуртом викликали його на вулицю, але – безрезультатно. Тоді перемістились до холу міськради. І поки одні виясняли, де кабінети мера та його заступників інші розклали каремати та заявили, що не підуть з мерії, поки не вирішать житлові проблеми. Окремі учасники акції, в тому числі корінні вінничани, спробували повести переселенців на «штурм» турнікетів міськради, але далі суперечок та невеликої штовханини зі співробітниками «Муніципальної поліції» та правоохоронцями ситуація не зайшла.
Зрештою, делегацію від мітингарів запросила до себе за «круглий стіл» заступник міського голови Галина Якубович.
Вона запевнила: хоча питання із землею – непросте для всіх вінничан, ділянка під будинок для переселенців буде виділена. Але назвати конкретну дату вона не може, зважаючи на непрості й тривалі процедурні моменти.
Ми вже не один гарантійний лист підписували, що ми гарантуємо у разі наявності ресурсу – чи з державного бюджету, чи грантового, виділення земельної ділянки. Міська влада повинна мати достатні гарантії, що цей будинок буде зведений. Недобудова не потрібна ні вам, ні нам. Якщо ми дали гарантійний лист, ми його виконаємо, – вступила Галина Якубович в діалог з Юрієм Зиковим.
Ми дали список учасників житлового кооперативу, які готові виступити гарантами фінансування будівництва…
Якщо у вас є люди платоспроможні, які готові купувати житло, чому ви не берете участі в програмі «Муніципальне житло»?
Вартість квадратного метра «Муніципального житла» – 10 800, це не дорого, немає питань. Але за нашими домовленостями із заступником мера Матусяком, починаючи з 2015 року, коли цей процес запускали, місто мало сприяти виділенню земельної ділянки. Ми чітко розуміли, що коли 100% членів кооперативу будуть ВПО, місто мало сприяти у виготовленні проектно-кошторисної документації, підводі комунікацій, благоустрої території.
Такого не було! Єдине, що сказали, місто виділяє землю і допомагає з проектно-кошторисною документацією. Про комунікації і мережі не йшлося. Вам хіба відмовили? Земельна ділянка – це нова територія, де має пройти детальне планування, там повинні відбутися громадські слухання, вони проходили, але вінничани виставили певні умови, які мають бути виконані. Тому зараз це питання вирішується. Ми все розуміємо, але хочемо, щоб ви теж зрозуміли: міськрада не має повноважень щодо придбання житла переселенцям. У Вінниці на черзі перебуває близько 3-х тисяч осіб інших соціальних категорій, які також очікують житло. Тому ми зробили механізм «Муніципального житла» – для всіх однаковий. Ми вивчали різні пропозиції, в тому числі – від громадської організації, де пропонувалось 30% першого внеску виділяти з бюджету. Але нас не зрозуміють вінничани і робити таке протистояння в місті ми не могли.
За «круглим столом» переселенцям та Галині Якубович вдалося дійти згоди про підписання ще одного гарантійного листа.
Інформацію про це мітингарі у холі міськради зустріли оплесками й розійшлись.
До речі, за інформацією Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, у місті право на участь у програмі «Муніципальне житло» внутрішньопереміщені особи мають із 2014-го року. Однак, у 2016 році тільки одна людина з їх числа взяла участь у цій програмі, а торік – троє осіб.