Чому МОЗ не використало 840 тис грн для ребальзамування тіла Пирогова? (документи)

Новини Вінниці

«Своєрідна» думка в.о. міністра охорони здоров`я України Уляни Супрун (висловлена нею в мережі Фейсбук) на проблему ребальзамування тіла видатного лікаря-інноватора Миколи Івановича Пирогова викликала чималий резонанс.

31 січня в.о. міністра написала:

Комісія Національного музею-садиби М. І. Пирогова звернулася до Уряду з проханням надати дозвіл на ребальзамування тіла вченого. Ціна питання – 199 034 грн.

На ці кошти можна придбати, наприклад, – більше сотні упаковок препарату для лікування гострого лейкозу. Часто маємо запит від регіонів на цей препарат. Або інших ліків чи медичних засобів, що могли б допомогти багатьом пацієнтам.

Чи Микола Пирогов захотів би, щоб гроші, які можна використати на лікування живих людей, витрачалися на процедуру ребальзамування, яка вже не допоможе нікому? Чи в Україні у ХХІ столітті бюджетні кошти повинні витрачатись на подібні процедури?

Як гадаєте?»

Пані Супрун  навіть створила опитування з двох пунктів – «лікування» та «ребальзамування».

Українці, а передусім вінничани (Національний музей-садиба М.І.Пирогова розташований у Вінниці), з коментарями не забарилися. Деякі погоджуються зі словами Уляни Супрун, але більшість обурилася таким спекулятивним опитуванням та, взагалі, ставленням в.о. міністра до славетної історичної постаті, діяльністю якої пишається Україна та чий медичний досвід використовується у всьому світі.

На пост в.о. міністра різко відреагував Олександр Домбровський , народний депутат від Вінниччини:

"Коли в.о. Міністра охорони здоров`я Уляна Супрун, замість того, щоб боротися за життя та здоров`я людей, бореться із тими, кого вже немає на цьому світі, це викликає сум і обурення. А які ще почуття може викликати те, що навколо всесвітньо відомого лікаря-інноватора Миколи Івановича Пирогова   у соцмережі влаштовується такий собі флешмоб? У жодному  разі не піддаю сумніву економічну чесність пані Супрун. Але чи не пора подумати про професійну чесність цією людини по відношенню до українців і України? Микола Іванович Пирогов був і залишається  моральним і професійним авторитетом для багатьох поколінь медиків та науковців,  прикладом людяності для всіх нас.  І не треба його ховати в нетрях історії! Можливо, пані Супрун не зовсім розуміє місію Міністерства охорони здоров`я та свою персональну відповідальність за його діяльність?  Хочу нагадати: є головне завдання – лікувати людей та оздоровлювати українську медицину, а не займатися похованням історичних постатей!"

За словами парламентарія, ще торік влітку на ребальзамування тіла Пирогова з Держбюджета було виділено 840 тисяч гривень:

"Знову повертаюся до резонансної теми про подальшу долю Національного музею-садиби М. І. Пирогова, що у Вінниці, а точніше – до питання необхідності ребальзамування тіла великого лікаря та науковця  Миколи Івановича Пирогова, – пише Олександр Домбровський. – Проблема зачепила мене і як вінничанина, і як українця, і як народного депутата… Музей знаходиться на території мого виборчого округу.  Торік до мене звертався трудовий колектив музею з проханням допомогти з виділенням коштів на роботи для збереження тіла Пирогова. Востаннє ребальзамування було проведено у 2011 р.,  наступне мало відбутися у ІІ-ІІІ кварталі 2016 р., подальше відтермінування робіт може призвести до катастрофічних наслідків. Ще в травні минулого року я звернувся  із депутатським запитом до Кабміну, Вінницької ОДА та облради щодо розв`язання цієї проблеми. У серпні отримав відповідь від пані Супрун за результатами опрацювання мого запиту Кабінетом Міністрів України. Там було  зазначено, що Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2017” (прийнятому 13 липня 2017) було передбачено збільшення обсягу видатків для Національного музею-садиби М.І. Пирогова на 840,0 тис. грн для  ребальзамування тіла вченого.

Як же сталося, що Міністерство охорони здоров’я не використало виділені кошти ще 2017 року? Чому керівництву Національного музею-садиби М. І. Пирогова довелось повертатись до цього питання у 2018?

Я пропоную пані Супрун особисто відвідати Музей-садибу М.І.Пирогова,  щоб вона на власні очі побачила, наскільки цінним для медицини та історії є те, що створено вченим. А ще, щоб переконалася, що вінничани – патріоти України, які готові зробити все для порятунку національної спадщини.

Нагадаємо, ще торік у вересні під час святкування 70-річчя Національного музею-садиби М.І.Пирогова  його Генеральний директор Петро Гунько в інтерв`ю газеті «Місто» наголошував,  що тіло видатного медика потребує негайної планової ребальзамування, а у Міністерстві з дозволом на це зволікають.

Це дуже серйозна проблема, – зазначав тоді Петро Маркович. – Всі терміни ребальзамації вже минули. А єдина структура в світі, яка спеціалізується на такій роботі – науково-дослідний і навчально-методичний центр біомедичних технологій Всеросійського інституту лікарських і ароматичних рослин (ВІЛАР), розташований у Москві. Без допомоги ВІЛАРу ребальзамацію ми не зробимо, і ніхто в світі її не зробить  – Думаю, що це проблема не тільки профільного Міністерства, а й Міністерства економіки та фінансів, Міністерства закордонних справ, проблема наших дипломатів, які не хочуть проводити перемовини з росіянами. Знайшли крайнього – заступника міністра, який у відповідь на усі мої листи пише таке: "Не рекомендуємо заключати контракт із країною-агресором" і приписка "Шукайте спеціалістів в Україні". А що ж шукати, як немає?! І так вже другий рік – понад двадцять листів, а відповідь – одна. Більше того, мені ще й дорікають, що я, мовляв, не патріот України. Та я патріот більший, ніж дехто з тих, хто мені таке каже. Я – українець! Я був на війні. І маю моральне право говорити нині не дуже популярні речі.

За словами Петра Гунька, тіло Пирогова без ребальзамації може «протриматися»  приблизно рік, «а далі можуть піти незворотні процеси»…

У свою чергу, мер Вінниці Сергій Моргунов  зазначає, що гроші на ребальзамування тіла Пирогова  обов’язково знайдуть. Більше того, мерія та облдержадміністрація клопотатимуть перед Кабміном про передачу Національного музею-садиби М.І. Пирогова в спільну комунальну власність територіальних громад.  

Можливо, це дійсно вихід із ситуації? Але, зважаючи на історичну та наукову цінність музею-садиби,  залишається питання доцільності такого  можливого  пониження  його статусу?  Адже  нинішній – НАЦІОНАЛЬНИЙ  –  це запорука того, що музей – під захистом державних інституцій… Щоправда, пані Супрун, схоже, цього не розуміє, бо,  знову звернувшися  до укрaїнців через соцмережу,  нaписaлa:

"Дякую усім, хто долучився до цієї дискусії. Приємно врaженa громaдянською позицією вінничaн. Добре, що люди цінують тa підтримують музей і пaм’ять про Пироговa, якого ввaжaють зaсновником військової хірургії. Підтримую ініціaтиву Вінницької облaсної і міської влaди передaти музей нa місцевий рівень".

Довідка. Національний музей-садиба М.І.Пирогова розташований у південно-західній частині міста Вінниці, у живописній садибі Вишня, де впродовж останніх двадцяти років (1861-1881) жив і працював видатний учений, геніальний хірург, анатом, творець воєнно-польової хірургії, засновник Товариства Червоного Хреста, прекрасний педагог і громадський діяч Микола Іванович Пирогов.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *