"На Різдво до Стуса" — мистецький захід з нагоди 80-річчя від дня народження поета відбудеться 12 січня на його малій батьківщині у селі Рахнівка на Вінниччині.
А у сам день народження, 6 січня, земляки покладуть квіти до барельєфа на подвір'ї школи та меморіальної дошки на будинку, де він з'явився на світ.
Наприкінці 1950-х років будинок перебудували. Зробив це двоюрідний брат поета по батьковій лінії Микола Семенюк. Допомагав йому, зокрема, Василь Стус. Щоправда, тільки тоді, коли студентом приїздив на канікули.
— У наших планах створити в цьому будинку музей, — розповів "Голосу України" керівник відділу культури Гайсинської райдержадміністрації Микола Ричков.
— Нині там проживає син Миколи Семенюка з сім'єю. Під час попереднього спілкування родина не заперечувала про можливий переїзд. За умови, звичайно, що для них придбають житло.
За словами співрозмовника, у планах також створення парку імені славетного земляка. Його територія розкинеться від школи, на подвір'ї якої встановлено барельєф поета, і до будинку Стуса.
— Парк уже почали створювати, — продовжує співрозмовник. — У селі склалася гарна традиція — молодята, які стають на рушничок злагоди, висаджують тут дерева.
У майбутньому парку встановлять ще один пам'ятний знак Стусу. Його вже виготовили — у камені висічено знайомі риси обличчя і погруддя. Співрозмовник каже, що дуже вражає погляд очей — проникливий, вольовий.
— Історія цього знака незвична, — уточнює Микола Ричков. — Його виготовив один із засуджених, який відбував покарання у Стрижавській колонії. З власної ініціативи…
До ювілею поета у Вінниці вийшла книга-альбом "Земля Івана Богуна — колиска Василя Стуса". Її презентують під час мистецького заходу "На Різдво до Стуса". Упорядником є відома українська поетеса, дослідниця творчості Стуса Ніна Гнатюк, редактором — вінницька письменниця Валентина Сторожук.
Віктор Скрипник