Чому мешканці Якушинецької ОТГ стали менше їздити до міста

Новини Вінниці

Центр надання адмінпослуг у Якушинцях Вінницького району створили ще у червні 2016 року, тобто задовго до формування тут об’єднаної територіальної громади.

За субсидією – в клуб

Розмістили ЦНАП у місцевому Будинку культури. Уже цього року за 10 місяців тут надалимайже 6,5 тисяч послуг, а за 20 днів листопада – тисячу. Це свідчить про те, що до Центру звертається усе більше селян. Особливо, після створення ОТГ.

В основному це – призначення субсидій, інші соціальні послуги, приписка-виписка, часто звертаються люди із земельними питаннями, у нас приймають спеціалісти з БТІ, Держгеокадастру, – говорить керівник Якушинецького Центру надання адмінпослуг Оксана Романюк.

Окрім начальника ЦНАПу, працюють тут 4 інспектори і 2 реєстратора, які надають 56 послуг.

Наші мешканці уже до Вінниці за довідками не їдуть, майже усі питання оперативно вирішують тут, – каже голова ОТГ Василь Романюк.

Попутно у приміщенні, де нині діє ЦНАП, можна через термінал оплатити комунальні та інші послуги, написати скаргу чи пропозицію – для цього відведено спеціальну скриньку. Облаштовано і куточок для дітей, поки що, – зовсім символічний, але, за словами сільського голови, коли відкриють Центр у новому приміщенні, там все буде за європейським зразком.

На новий ЦНАП потрібно 11 мільйонів

Над проектом нового Центру уже активно працюють, сподіваються на підтримку держави для його створення й оснащення. Облаштувати новий ЦНАП планують у прибудові до будівлі сільської ради. Загалом це коштуватиме близько 11 млн грн.

Мріємо про приміщення, яке було б придатне для прийому громадян. За відгуками наших мешканців, видно, що це дуже потрібно. Зараз сюди звертаються і жителі тих сіл, що приєднались до нашої громади, – каже Василь Романюк.

Радник з питань регіонального розвитку ВП «Вінницький центр підтримки місцевого самоврядування» Юрій Войціцький говорить, що у цьому та подібний випадках можна розраховувати на сприяння програми «U-LEAD з Європою».

Всього за цією програмою до 2020 року в Україні має бути створено 600 ЦНАПів за гроші Євросоюзу.І добре було б, щоб Якушинецький був одним з них. Зараз за кошти програми на Вінниччині створюються два ЦНАПи європейського зразка – в Калинівці та Северинівці. Громада має тільки створити концепцію і підготувати проектно-кошторисну документацію, – каже Юрій Войціцький.

У найближчих планах Якушинецької громади–створення віддалених робочих місць у Ксаверівці і Майдані – селах, що увійшли до ОТГ. Для цього уже закупили обладнання і готують спеціалістів.

Через ДАБК – дешевше, ніж через суд

Не їдуть до міста мешканці громади і для того, аби легалізувати будівництво. Уже півтора року у Якушинцях сектор Державного архітектурно-будівельного контролю. За словами його керівника Віталія Костюка, за цей час тут видано 250 дозволів на початок будівництва.

Багато людей навіть не знали і керувалися принципом: «я побудую, а потім якось узаконю». Зараз після проведення роз’яснювальної роботи люди розуміють, що навіть з комерційної точки зору дешевше законно оформити початок будівництва, ніж потім шукати суди. Суд визнає тільки право власності, а не право експлуатації. Все одно люди потім повертаються до нас, бо іншого шляху немає. Ми – на місці, в любий момент приймемо людину, роз’яснимо, що і як краще зробити, інспектор може виїхати, – говорить Віталій Костюк.

За що штрафують у Якушинцях

Проводити роз’яснювальну роботу серед мешканців ОТГ активно допомагає місцеве комунальне підприємство «Муніципальна поліція» – перше такого типу в Україні.

Працює Якушинецька «Муніципальна поліція» з 1 вересня цього року. Наразі вона нараховує лише два інспектора, вони обслуговують, поки що, три села – Якушинці, Зарванці та Березину. А з Нового року збираються найняти ще двох, щоб працювали на територіях ще чотирьох сіл, які об’єднались з Якушинцями.

Мають місцеві «муніципальні полісмени» службовий автомобіль, але, кажуть, коли потрібно, можуть і пішки пройтись, і велосипедом проїхатись.

Наше завдання – не каральне, ми переважно профілактичну роботу проводимо: пояснюємо людям правила благоустрою. Якщо іншого виходу немає, складаємо протоколи. Ми склали вже 5 протоколів, а спільно з дільничним – 12 – за порушення правил благоустрою на території нашого населеного пункту. Найпоширеніші порушення – самовільне руйнування дорожнього покриття, коли підключаються до газових мереж, розміщують будівельні матеріали біля присадибної ділянки без дозволів, – розповів керівник Якушинецької «Муніципальної поліції» Микола Ковальський.

За словами сільського голови Василя Романюка, усі 12 протоколів місцева адмінкомісія розглянула, мінімальний штраф, який порушникам доводиться сплатити до бюджету – 340 гривень, а посадовим особам нехтування правилами благоустрою обходиться ще дорожче – у 850 гривень.

Загалом, плановий бюджет Якушинецької громади цьогоріч становить 38,6 млн грн. Це – тільки власні надходження. Крім того, має громада державні субвенції на освіту, медицину та низку інших.

Власні ж надходження за 9 місяців зуміли перевиконати на 2,85 млн грн. Показники – вагомі навіть для семи сіл разом. Тому, каже голова громади, наразі про об’єднання люди не жалкують і чекають наступного року, коли матимуть уже спільний бюджет. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *